لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کلاغ‌ ها هم مهارت‌ های اجتماعی دارند!

پرنده ها در بسیاری از زمینه ها هوش زیادی از خود نشان می دهند، اما دانش اندکی درباره توانایی های اجتماعی آنان وجود دارد. پژوهش جدید محققان اتریشی نشان داده کلاغ ها از نظر اجتماعی بسیار بالاتر از آن چیزی هستند که ما معمولا به آنها بها میدهیم.

خبرگزاری ایسنا: پرنده ها در بسیاری از زمینه ها هوش زیادی از خود نشان می دهند، اما دانش اندکی درباره توانایی های اجتماعی آنان وجود دارد. پژوهش جدید محققان اتریشی نشان داده کلاغ ها از نظر اجتماعی بسیار بالاتر از آن چیزی هستند که ما معمولا به آنها بها میدهیم.

جورج میسون و همکارانش در دانشگاه وین در تحقیقات خود دریافتند که کلاغ ها می توانند حرکت های اجتماعی دیگرگروه ها را تجزیه و تحلیل کنند، چیزی که پیش از این تصور می شد تنها انسان ها از عهده آن بر می آیند.

به منظور بررسی بیشتر مهارت های اجتماعی پرندگان، کلاغ هایی که در گروه های اجتماعی مختلف زندگی می کردند، مورد مطالعه قرار گرفتند. محققان به بررسی این نکته پرداختند که آیا کلاغ ها به اندازه کافی باهوش هستند که ارتباطات اجتماعی میان گروه خودشان را درک کنند و به همان ترتیب گروه هایی را که پیش از این هرگز در آن ها نبوده اند، مورد سنجش قرار دهند.

کلاغ ها بر سر جایگاه خود در گروه با یکدیگر بحث و جدل می کنند و کلاغ هایی که در این درگیری ها پیروز می شوند سهم بیشتری از غذا و سایر منابع به خود اختصاص می دهند. کلاغ های نر همیشه جایگاه بالاتری نسبت به ماده ها دارند و درگیری ها همیشه بین کلاغ هایی از یک جنس صورت می گیرد.

معمولا کلاغ های سردسته، این مراسم رتبه بندی را با سردادن یک صدای ویژه به منظور نشان دادن و اثبات برتری خود به کلاغ های پایین دست آغاز می کنند. کلاغ های زیردست نیز صدای ویژه ای سر می دهند که نشان می دهد برتری این کلاغ ها را به رسمیت می شناسند. با این روند، کلاغ های سردسته و برتر از جایگاه خود در دسته کلاغ ها مطمئن می شوند. اما گاهی کلاغ های زیردست، به آواز برتری خواهی کلاغ های سردسته، پاسخ شایسته و زیردستانه ای نمی دهند و این منجر به درگیری و در نهایت احتمالا منجر به تغییر رتبه بندی ها در ساختار اجتماعی گروه کلاغ ها می شود.

ماسون و همکارانش درگیری های بین کلاغ ها را در گروه مورد بررسی قرار دادند و صداهای درگیری های بین افراد را ضبط کردند. سپس چند کلاغ را از گروه جدا کرده و در یک محوطه مجزا قرار دادند و با پخش صدای ضبط شده پاسخ آنها را بررسی کردند. محققان همچنین صداهای برتری جویی و تایید برتری مربوط به سایرگرو ه ها را برای این پرنده ها پخش کردند که ببینند آیا این کلاغ ها قادرند رفتارهای مشابه را در سایر گروه ها تشخیص دهند یا خیر.

وقتی این کلاغ ها صدای برتری طلبی یک کلاغ از گروه خودشان را می شنیدند، رفتارهای همراه با استرس از خود نشان می دادند زیرا انتظار درگیری در گروه را داشتند. این استرس معمولا با دویدن به اطراف و یا با نوک زدن به پرها بروز پیدا می کند. استرس کلاغ ها وقتی صدای یک کلاغ هم جنس خود را می شنیدند بیشتر می شد. این امر به این دلیل است که درگیری های برتری طلبانه تنها بین اعضا یک جنس در یک گروه رخ می دهد.

کلاغ های ماده به طور کلی استرس بیشتری نسبت به نرها نشان می دادند. این می تواند ناشی از این باشد که کلاغ های ماده به طور معمول مرتبه پایین تری نسبت به نرها دارند و تغییرات در ساختار جامعه، ماده های انتهای هرم اجتماعی را بیشتر از سایرین تهدید می کند و می تواند دسترسی آنها به مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد.

اما شاید جالب توجه ترین جنبه این تحقیق این بود که کلاغ ها می توانستند تغییرات رخ داده در روابط اجتماعی سایر گروه ها را مورد توجه قرار داده و از آن باخبر شوند. هرچند صداهای برتری طلبانه این گروه ها استرس کمتری در آنها ایجاد می کرد.

ماسون افزود: این آزمایش نشان می دهد که کلاغ ها می توانند یک نمایش ذهنی از روابط بین افراد در سایر گروه ها که هرگز تعاملی با آنها نداشته اند، در ذهن خود ترسیم کنند.

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است. 

جدید ترین مطالب سایت