فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اقدام پیشدستانه ایران در تشکیل ائتلافی واقعی و کارا

تحرکات دیپلماتیک در تهران که با سفر وزرای امور خارجه سوریه و عراق، شدت یافته است، گمانه ها را درباره احتمال شکل گیری ائتلاف سه گانه میان سه کشور(و احتمالا روسیه) تقویت کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در روزهای اخیر، احتمال تشکیل این ائتلاف از سوی رسانه های بیگانه مورد توجه قرار گرفت. شبکه تلویزیونی الحره در گزارشی با اشاره به «تحرکات غیرعادی در ساختمان وزارت خارجه ایران» از احتمال شکل گیری هسته این ائتلاف خبر داد که به گفته این رسانه، روسیه نیز در آن نقش اساسی دارد. بنابر این گمانه زنی، عامل اصلی این ائتلاف، مبارزه با داعش است.

شبکه تلویزیونی المیادین هم به شکل گیری ائتلاف سه گانه ایران، عراق و سوریه اشاره نمود. بنابر این گزارش، بحران های موجود در منطقه ایران را قبله گاه همپیمانان قرار داده است. از دیدگاه المیادین، این ائتلاف سه جانبه منطقه ای به دنبال موقعیت ژئو پولتیک جدیدی است که به آن امکان رقم زدن یک معادله امنیتی و نظامی می دهد که از مرزهای ایران و عراق تا مرزهای سوریه کشیده می شود.

همچنین بنا به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، ایران متحدان و دوستان خود را برای مبارزه با افراط گرایی در منطقه بسیج کرده است. بنابر این گزارش، این هماهنگی ها در عرصه درگیریهای زمینی، شاید هوایی و نیز در عرصه های دیپلماسی و سیاست است.

در پیوند با این تحولات، اظهارنظر جنجالی وزیر امور خارجه عراق، بسیار قابل توجه است. به گزارش المیادین، «ابراهیم الجعفری» در اظهارات اخیر خود تصریح نمود توافق امنیتی میان عراق و آمریکا (در سال 2008) لکه ننگی بر پیشانی فرایند سیاسی در عراق است. جعفری در انتقاد از خلف وعده آمریکا گفت: "آمریکایی ها به ما وعده دادند که جنگنده در اختیار عراق قرار خواهند داد اما در سطحی که ما انتظار داشتیم این کمک ها صورت نگرفت. چند روز پیش نیز حیدر العبادی در برابر مخالفان گسترش رابطه با ایران، تاکید نمود که ایران اولین کشوری بود که به مقابله با داعش شتافت و موجودیت عراق را نجات داد.

در مجموع در خصوص شکل گیری این ائتلاف نکات زیر به عنوان قابل توجه است:

1- همان طور که در گزارش های فوق تاکید گردیده، خطر افراط گرایی در منطقه، انگیزه اصلی شکل گیری چنین ائتلافی است. اما نکته مهم آن است که بر خلاف ائتلاف ها و نشست های مشابه (مانند دوحه) این سه کشور پیشانی نبرد با داعش به شمار می روند و بنابر این از منظر عملی، تاثیر به سزایی بر نابودی قطعی داعش برجای خواهند گذاشت و افکار عمومی از این واقعیت غافل نیست.

2- مخالفان سوری در هم آوایی با ترکیه، قصد داشتند نوک ائتلاف ضدّ داعش را به سمت دولت سوریه متوجّه نمایند. اما با مخالفت آمریکا مواجه شدند. با توجه به حملات هوایی اخیررژیم صهیونیستی به سوریه این گمانه قابل طرح است که شاید این مخالفان و هم پیمانانشان در تلاش باشند همچنان دولت سوریه را نیز در تقابل با ائتلاف قرار دهند و حتی این سناریو پس از نابودی داعش رقم بخورد. بنابر این حضور دولت سوریه در ائتلاف سه گانه ضدّ داعش، دولت این کشور را در برابر چنین آسیب هایی در آینده بیمه خواهد کرد و همچنین در تقابل با سیاست منزوی کردن دمشق در عرصه بین المللی قرار دارد.

3- مبارزه با داعش به عرصه رقابت کشورها و رژیمهای منطقه در تشکیل ائتلاف های جدید تبدیل شده است. اخیرا «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال تشکیل ائتلافی «عربی- اسراییلی» برای مبارزه با داعش، حماس، بوکوحرام و سایر گروه های تندرو(به زعم کری) خبر داد. بنابر این اقدام پیشدستانه ایران در تشکیل ائتلافی واقعی و کارآ، نقش به سزایی در مقابله با تشکیل ائتلاف های ساختگی با اهداف شوم خواهد داشت. جورج نخله ، نماینده مجلس سوریه گفت: ایران ، عراق و سوریه ائتلاف واقعی مبارزه با تروریست ها را تشکیل داده اند.

جورج نخله ، نماینده مجلس سوریه گفت: دیدار سه جانبه در تهران بین سوریه ، عراق و ایران ، تاسیس ائتلاف واقعی است که نتایج آن در مبارزه با تروریست ها مشخص خواهد شد. اگر به ائتلاف بین المللی که آمریکا آن را تشکیل داده مراجعه کنیم می بینیم کشورهایی که در ایجاد تروریست ها نقش داشته اند در آن مشارکت دارند. این ائتلاف به ظاهر حق است که از آن باطل استنباط می شود. شورای امنیت قطعنامه های 2170 و 2178را با ادعای مبارزه با تروریست ها و جلوگیری از ورود و تسلیح آنها تصویب کرد. آمریکا در مبارزه با تروریست ها اگر جدی است باید به شورای امنیت بازگردد تا در چارچوب شورای امنیت ائتلاف بین المللی تشکیل دهد. و در این صورت این ائتلاف بین المللی در مبارزه با تروریست ها واقعی خواهد بود. آمریکا قانون بین المللی را نقض کرد و برای خودش  با مشارکت کشورها حامی تروریست ها ائتلافی تشکیل داد.

اقدام پیشدستانه ایران در تشکیل ائتلافی واقعی و کارا

جدید ترین مطالب سایت