فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون متوقف شد

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام لغو پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور بدون آزمون، علل این امر را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور از حدود سه سال قبل در مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور به عنوان تجربه ای جدید به اجرا گذاشته شد که داوطلبان برای تحصیل در این دوره ها، درخواست خود را به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ارسال می کردند و پذیرش آنها بر اساس بررسی پرونده متقاضیان بود.

دکتر وحید احمدی با بیان این که دو نوع پذیرش دانشجو در دوره دکتری پژوهش محور وجود دارد، افزود: شیوه اصلی پذیرش که آیین نامه ابلاغ شده از سوی شورای گسترش آموزش عالی را نیز دارد، پذیرش از طریق آزمون نیمه متمرکز بوده که در این روش هم دانشجوی دکتری عادی و هم دکتری پژوهش محور پذیرش می شود.

وی با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور در شیوه نیمه متمرکز لغو نشده است، گفت: در سال جاری و طبق روال گذشته با پذیرش دانشجو در این دوره موافقت شده است.

احمدی، شیوه دوم پذیرش دانشجوی دکتری در این مقطع، را بدون آزمون دانست و افزود: به دلیل بروز برخی مشکلات پذیرش در این دوره متوقف شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به این مشکلات، تاکید کرد: از آنجایی که در این شیوه، پذیرش به صورت بدون آزمون بوده، برخی افراد پذیرش شده صلاحیت لازم را نداشته اند و مواردی بوده که بدون رعایت ضوابط ، فرد مستقیما به دانشگاه ها معرفی شده است.

احمدی شرط سنی را یکی ازاین ضوابط ذکر کرد و گفت: در برخی موارد مشاهده شد که شرط سنی رعایت نشده؛ ضمن آنکه از لحاظ معدل نیز فرد مورد ارزیابی قرار نگرفته بود.

وی عدم توجه به ظرفیت ها و توانمندی های علمی فرد را از دیگر چالش های پذیرش دانشجوی پژوهش محور بدون آزمون نام برد و افزود: برخی از پذیرفته شدگان فاقد صلاحیت های علمی بودند.

احمدی، نحوه اجرای پروژه های تحقیقاتی در این دوره را از مشکلات جدی دوره های دکتری پژوهش محور بدون آزمون نام برد و تصریح کرد: برخی دانشگاه ها دانشجویان را پذیرش و به آنها اعلام می کردند که باید خودشان از بخش صنعت، پروژه ای را بگیرند که این امر موجب سردرگمی دانشجو و بی برنامگی در دوره های دکتری پژوهش محور شده بود.

وی با تاکید بر این که این موضوع حتی در مورد نیمه متمرکزهای دوره دکتری پژوهش محور هم مشاهده شده است، گفت: بر این اساس، در آیین نامه جدید دوره دکتری پژوهش محور تاکید کردیم به هیچ وجه دانشگاه و یا مراکز پژوهشی حق ندارند یافتن پروژه را به دانشجو واگذار کنند و از مراحل اولیه پذیرش دانشجو، دانشگاه باید طرح ارتباط با صنعت را داشته باشد.

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیش بینی تضامین مورد نظر برای اجرای پروژه های تحقیقاتی در آیین نامه جدید،  گفت: برای این منظور در آیین نامه جدید تاکید شده است که باید دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی قبل از اینکه مجوز بگیرند طرح خود را پیشنهاد دهند و در وزارت علوم این طرح ها در کمیته ای کیفیت آنها را مورد ارزیابی قرار می دهد و در صورت تایید نهایی مجوز داده می شود.

احمدی با تاکید بر این که این تخلفات در همه مراکز تحقیقاتی و آموزشی رخ نداده است به برخورد وزارت علوم با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متخلف اشاره کرد، گفت: در حال حاضر مجوز تعدادی از مراکزی که قوانین و ضوابط در این زمینه را رعایت نکردند لغو شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به روند تدوین آیین نامه جدید دکتری پژوهش محور گفت: این آیین نامه تهیه شده است و مراحل ابلاغ هایی را طی می‎کند.

پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون متوقف شد

جدید ترین مطالب سایت