فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اذعان به شکست سیاست انزوای دیگران/ کوبا بدون دادن امتیاز، از تحریم خارج می شود

مقامات آمریکا پس از پنجاه سال توطئه، تهدید و تحریم به شکست سیاست هایشان در قبال کوبا اذعان و اعلام کردند فصل جدیدی در روابط واشنگتن - هاوانا گشوده می شود. امریکا در شرایطی تحریم های کوبا را لغو می کند که فقط به برقراری رابطه با این کشور راضی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، باراک اوباما با اذعان به شکست سیاست های کشورش در قبال کوبا گفت : تاریخ وسابقه روابط آمریکا و کوبا نشان داد سیاست تحریم کارایی ندارد و باید به تعامل رو آورد.

اذعان به شکست سیاست انزوای دیگران/ کوبا بدون دادن امتیاز، از تحریم خارج می شود

همزمان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز با اعتراف به شکست سیاست های خصمانه واشنگتن در قبال هاوانا  گفت: نه تنها سیاست واشنگتن در قبال هاوانا در پیشبرد اهداف آمریکا ناکام بود بلکه در واقع به جای کوبا، ایالات متحده را منزوی ساخت!

امریکا از پنجاه و سه سال پیش روابط دیپلماتیک خود با کوبا را قطع کرده و بیش از پنجاه سال است که واشنگتن با هدف سرنگونی دولت کوبا این جزیره کوچک را به طور کامل تحریم کرده است. تحریمی که حالا اوباما با قبول شکست آن، از کنگره امریکا می خواهد تا جداً لغو ان را بررسی کند.

در پی اظهارات مقامات آمریکایی ، رئیس جمهور کوبا در سخنانی که از رسانه های رسمی این کشور پخش شد با اشاره به پایان پنجاه سال قطع روابط دیپلماتیک  کوبا وآمریکا  گفت : اختلافات با واشنگتن پایان نیافته است.

اذعان به شکست سیاست انزوای دیگران/ کوبا بدون دادن امتیاز، از تحریم خارج می شود

رائول کاسترو با اشاره به پایان پنجاه سال قطع روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و هاوانا گفت : مردم کوبا همچنان به آمریکا  خوشبین نیستند.

وی افزود : اختلافها همچنان حل نشده اند ، تحریمی که زمینه ساز خسارت فراوان انسانی و اقتصادی به کشور ما شد، باید متوقف شود. اگر چه تحریم، به قانون تبدیل شده، رئیس جمهور آمریکا می تواند با اقدام اجرایی خود، آن را تغییر دهد.

علاوه بر کاسترو، سایر مقامات کوبا نیز با لحنی طلبکارانه با موضوع رابطه با امریکا برخورد کردند و بدون اینکه خود را شیفته برقراری رابطه با امریکا نشان دهند، باعث شدند، مقامات امریکایی فقط در ازای برقراری رابطه و بدون گرفتن هیچ امتیاز دیگری، لغو تحریم های این کشور را در دستور کار خود قرار دهند.

در پی توافق آمریکا و کوبا، آلن گروس زندانی آمریکایی در کوبا آزاد شد و به آمریکا بازگشت. 

به گزارش شبکه المیادین پیش بینی می شود سه زندانی کوبایی در زندان های آمریکا نیزبه زودی آزاد شوند.

بعد از آنکه واشنگتن و هاوانا از تصمیم تاریخی خود برای از سر گیری روابط دیپلماتیک خبر دادند، کاخ سفید روز چهارشنبه سفر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به کوبا را رد نکرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری آمریکا گفت: چیزی تاکنون پیش بینی نشده است اما من سفر رئیس جمهور به کوبا را رد نمی کنم , اگر رئیس جمهور فرصتی برای سفر به کوبا داشته باشد آن را از دست نخواهد داد . 

در پی توافق آمریکا و کوبا ، واشنگتن اعلام کرد سفارت خانه خود را در هاوانا پایتخت کوبا در چند ماه آینده افتتاح خواهد کرد.

در همین حال منابع وابسته به کاخ سفید اعلام کردند باراک اوباما و رائول کاسترو روسای جمهور آمریکا و کوبا در اجلاس سران کشورهای آمریکایی که قرار است ماه آوریل آینده در پاناما برگزار شود شرکت خواهند کرد.

منابع وابسته به کاخ سفید اعلام کردند اوباما در این اجلاس که قرار است دهم آوریل برگزار شود شرکت خواهد کرد.

مقامات پانامایی نیز هفته پیش اعلام کرده بودند کاسترو در این نشست حضور خواهد داشت.

عضویت کوبا در سازمان کشورهای آمریکایی در سال 1962 به حال تعلیق درآمد و این کشور در اجلاس سران کشورهای آمریکایی که نخستین بار در سال 1994 برگزار شد شرکت نکرد.

اوباما و کاسترو سال گذشته در مراسم تشییع جنازه نلسون ماندلا قهرمان مبارزه با تبعیض نژادی در اقدامی تاریخی با یکدیگر دست دادند ولی اجلاس سران کشورهای آمریکایی نخستین حضور مشترک آنها در یک نشست سیاسی خواهد بود.

از سر گیری روابط آمریکا و کوبا از سرگیری روابط آمریکا و کوبا بازتاب های بین المللی و واکنش های گسترده ای در پی داشت .

اتحادیه اروپا  از « چرخش تاریخی » در روابط آمریکا و کوبا استقبال و آن را « پیروزی گفتگو بر رویارویی » توصیف کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد « امروز فرو ریختن دیوار دیگری شروع شد .»

اتحادیه اروپا نیز روابط با هاوانا را از سال 2003 قطع کرده است و تلاش می کند آن را از سر بگیرد.

مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر امور خارجه اسپانیا نیز با استقبال از تصمیم امیدوار کننده آمریکا و کوبا اعلام کرد « چنین آینده ای فقط بر اساس رعایت دموکراسی و حقوق بشر ایجاد می شود .»

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه هم ابراز امیدواری کرد نزدیکی روابط دو کشور به لغو تحریم های علیه کوبا منجر شود.

خبر از سرگیری روابط سیاسی امریکا با کوبا ان هم پس از گذشت بیش از نیم قرن قطع رابطه با واکنش گسترده کشورهای این قاره همراه بود به طوری که انتشار خبر ان حتی چهل و هفتمین نشست سران اتحادیه امریکای جنوبی مرکوسور را تحت تاثیر قرار داد.

کریستینا فرناندز رئیس جمهور آرژانتین در این زمینه گفت: ما به عنوان شهروندان قاره امریکا، و فعالان سیاسی از این واقعه بسیار خوشحالیم.

اقدام اوباما مبنی بر ازاد کردن سه قهرمان کوبایی و بازگشت انها به هاوانا هم با استقبال سران روبرو بود. این سه کوبایی به جرم جاسوسی در امریکا به حبس ابد محکوم شده و از شانزده سال پیش تاکنون در امریکا زندانی بودند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در این زمینه گفت در این سو کوبا همچنان مقاوم و پابرجا ایستاده و در ان سو بارک اوباما می گوید که نمی توان برسیاست امریکا برای فروپاشی کوبا اصرار کرد. به نظر می رسد این یک اصلاح تاریخی در سیاست خارجی امریکا باشد.

اذعان به شکست سیاست انزوای دیگران/ کوبا بدون دادن امتیاز، از تحریم خارج می شود

جدید ترین مطالب سایت