لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آیا حمایت غرب از «دولت فلسطینی» واقعی است؟

تلاش ها و تحرکات امریکا و اروپا برخلاف تبلیغات ظاهری آن به نفع رژیم صهیونیستی است.

چهارشنبه 26 آذر برابر با 17 دسامبر زمان موعد تشکیلات خودگردان برای ارائه پیش نویش قطعنامه ای به شورای امنیت سازمان ملل است که در آن ضمن تائید شناسایی دولت فلسطینی در اراضی اشغالی سال 1967 مطابق قطعنامه های 242 و 338 شورای امنیت جدول زمانی دو ساله برای اجرای پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی بر این اراضی در نظر گرفته شده است.

در نظر گرفتن چنین زمانی از یک جهت واقع بینانه و از جهت دیگر مرموزانه است. از این جهت واقع بینانه است که رژیم صهیونیستی در طول 47 سالی که کرانه باختری و شرق بیت المقدس را اشغال کرده است برخلاف مفاد قطعنامه های سازمان ملل مبنی بر خروج بدون قید و شرط از این اراضی و همچنین با نقض اصول و قوانین حقوق بین الملل درباره حفظ بافت جغرافیایی و جمعیتی اراضی اشغالی به احداث بیش از 200 شهرک در مناطق حساس و استراتژیک این مناطق دست زده و بیش از نیم میلیون مهاجر افراطی صهیونیست را در این شهرک ها اسکان داده است که طبعا تخلیه این شهرک ها (به فرض تشکیل دولت فلسطینی) زمان می برد.

آیا حمایت غرب از «دولت فلسطینی» واقعی است؟

اما درنظر گرفتن فرصت دو ساله از این جهت مرموزانه و سوال برانگیز است که پایان این دوره دقیقا با انتخابات سال 2016 امریکا تلاقی و تقارن خواهد یافت که در چنین ایامی احزاب رقیب جمهوریخواه و دموکرات برای جلب آرای صهیونیست ها با یکدیگر مسابقه می دهند.

با وجود نقدهای وارده بر طرح پیشنهادی تشکیلات خودگردان، این طرح از چند هفته پیش در انتظار ارائه به شورای امنیت باقی مانده است. علت آن است که رژیم صهیونیستی و بخصوص شخص نتانیاهو با تعیین هرگونه جدول زمانی برای مذاکرات مخالف است و اساسا مسائل حیاتی باقیمانده شامل، تعیین مرزها و تشکیل دولت مستقل فلسطینی، بازگشت آوارگان، شهرک های صهیونیست نشین واقع در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را غیرقابل مذاکره می داند و در پی آن است با استمرار شهرک سازی ها بقیه مناطق فلسطینی نشین کرانه باختری را نیز به اسکان مهاجران صهیونیست اختصاص دهد.

نتانیاهو برای اینکه بتواند طرح یکجانبه خود را به راحتی پیش ببرد به انحلال کابینه و پارلمان دست زد تا در انتخابات زودهنگام پیش رو به تشکیل پارلمان و بخصوص کابینه افراطی یکدست تر از گذشته دست یابد. از این دید انتخابات زودهنگام رژیم صهیوینستی اعلان جنگ زودهنگام به حامیان تشکیل دولت فلسطینی نیز محسوب می شود.

در این میان با وجود اینکه مواضع اعلامی و اعمالی رژیم صهیونیستی کاملا با اهداف و سیاست اعلامی امریکا و اتحادیه اروپا در خصوص طرح تشکیل دولت فلسطینی تناقض دارد اما هیچ کدام از آنها به اقدام بایسته و شایسته در برابر دور جدید تلاش های ضد صلح این رژیم دست نزده اند.

امریکا با بهانه کردن اینکه حمایت از طرح پیشنهادی اعراب و فلسطینی ها می تواند به منزله دخالت در انتخابات رژیم صهیونیستی تعبیر شود با این طرح مخالفت کرده و حتی به وتوی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی فلسطینی ها و اعراب تهدید کرده است که لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه و نتانیاهو در سخنان اخیر خود به وجود چنین احتمالی اذعان کرده اند. فرانسه نیز به پشتوانه کشورهای اروپایی طرح موازی ارائه داده است که در آن مدت زمان دوساله برای حل مسائل نهایی باقیمانده در نظر گرفته شده است.

در واقع همان ایرادی که به طرح پیشنهادی تشکیلات خودگردان و کمیته عربی در خصوص تقارن پایان دوره دو ساله مذاکرات با انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 امریکا وارد است به خود طرح فرانسه نیز وارد است ضمن اینکه تجربه 21 ساله مذاکرات سازش، بی نتیجه بودن این مذاکرات را به اثبات رسانده است.

براین اساس مشخص می شود که تلاش ها و تحرکات امریکا و اروپا برخلاف تبلیغات ظاهری آن به نفع رژیم صهیونیستی است و آنها به جای اینکه این رژیم را برای اجرای تعهدات عقب افتاده خود تحت فشار قرار دهند و آن را بابت تاخیر در اجرای این تعهدات مورد مواخذه قرار دهند، به تشکیلات خودگردان فشار می آورند تا از تنها اهرم فشار در اختیار خود یعنی مراجعه به دیوان کیفری بین المللی برای پیگیرد قضایی رژیم صهیونیستی استفاده نکند.

همین فشارها و بخصوص تهدید به قطع کمک های مالی به تشکیلات خودگردان موجب شده است که فلسطینی ها نتوانند برغم گذشت دو سال از زمان پذیرش فلسطین به عنوان کشور ناظر و غیر عضو در سازمان ملل از حقوق و امتیازات قانونی خود علیه رژیم صهیوینستی استفاده کنند. در واقع رویکرد کشورهای غربی در این زمینه مصداق این ضرب المثل است که سنگ را می بندند سگ را رها می کنند.

جدید ترین مطالب سایت