فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اتلاف وقت در صف سوخت به چه قیمتی؟

ساعت ها انتظار برای پر شدن باک بنزین با قیمت های 400 و 700 تومانی در روزهای نزدیک به اعلام نرخ جدید بنزین به چه قیمتی خواهد بود؟

خبرگزاری ایسنا: ساعت ها انتظار برای پر شدن باک بنزین با قیمت های 400 و 700 تومانی در روزهای نزدیک به اعلام نرخ جدید بنزین به چه قیمتی خواهد بود؟

در حالی که ممکن است با افزایش 24 درصدی نرخ بنزین مابه التفاوت هر باک بنزین با قیمت قبلی این حامل انرژی بین 10 تا 30 هزار تومان شود، آیا این میزان ارزش ساعت ها انتظار در صف های طولانی را دارد؟

 

جایگا های سوختی که ممکن است در بیشتر شب های سال رنگ مصرف کنندگان کمی را به خود بینند این شب ها با نور چراغ ماشین ها روشن مانده اند و باک بنزین ماشین ها را پر می کنند به گونه ای که برخی مصرف کنندگان ساعت ها در صف های بنزین انتظار پر شدن باک ماشین خود را می کشند.

 

با در نظر گرفتن کمترین ظرفیت باک یک وسیله نقلیه به میزان 30 لیتر و مصرف بنزین 400 تومانی یارانه ای حداقل میزان پرداختی 12هزار تومان می شود و حال در صورت افزایش بنزین یارانه ای به 800 تومان هر باک 30 لیتری حدود 24هزار تومان هزینه بردارد است.

که اختلافی 12 هزار تومان در هر بار سوختگیری را نشان می دهد. باک 30 لیتری عمدتت مربوط به خودروهایی با مصرف نسبتا کمتر مانند پراید هستند که مالکان آن ها را بیشتر افراد قشر متوسط جامعه تشکیل می دهند و به نظر می رسد با توجه به این که منتظران در صف های طولانی سوختگیری قبل از گرانی، این قشر جامعه باشند، حاضرند براساس این اعداد ساعت ها از وقت خود را برای ذخیره این مبلغ در صف  تلف کنند که البته این اختلاف قیمت در سوختگیری با بنزین 700 تومانی کمتر هم خواهد بود.

حال با احتساب وسایل نقلیه با باک های 70 لیتری و بنزین یارانه ای 400 تومانی حداقل باید 32 هزار تومان پرداخت شود،  همچنین در صورت افزایش بنزین یارانه ای به 800 تومان این میزان به بیش از 60 هزار تومان برای هر باک می رسد. در این میان اگر با توجه گذشت بیش از یک ماه از آخرین واریز بنزین سهمیه ای، ذخیره بنزین یارانه ای موجود در کارت های سوخت پایان یافته باشد و مصرف کنندگان مجبور به مصرف بنزین 700 تومانی باشند باید برای هر باک  30 لیتری معادل 21 هزار تومان و برای باک با ظرفیت 60 لیتر معادل 42 هزار تومان پرداخت شود.

 اکنون با احتساب افزایش بنزین آزاد از 700 به حداکثر 1200 تومان ما به التفاوت پرداخت بنزین برای هر باک بنزین بسته به میزان مصرف بین 10 تا 30 هزار تومان خواهد بود. اما این روزها با نزدیک شدن به اعلام نرخ  جدید بنزین ،  مصرف کنندگان در جهت پر کردن باک های خود اقدام کردند به گونه ای که طی چهار شب گذشته صف های طولانی در جایگاه های سوخت در کلانشهر ها چشمگیر بود.

در این میان برخی مصرف کنندگان باک های خود را با بنزین 400تومانی سهمیه ای و بنزین 700 تومانی آزاد پر کردند تا حداقل بتوانند در زمان افزایش قیمت بنزین ، یک باک صرفه جویی کرده باشند، غافل از اینکه شاید اتلاف وقت چندساعته در صفوف سوختگیری بیش از 10هزار تومان ارزش داشته باشد.

 

جایگاه های سوخت کشور که همواره در زمان گران شدن نرخ بنزین ، ایام تعطیل ،  مناسبات و واریز سهمیه بنزین در اول هر ماه مصرف کنندگان زیادی را به خود می بیند، طی هفته اخیر نیز با افزایش تعداد مصرف کنندگان مواجه شده است.

 

 از زمان مطرح شدن افزایش 24درصدی قیمت سوخت شایعاتی مبنی بر پر شدن باک های بنزین بیش از زمان گذشته مطرح شده است ، امارییس اتحادیه جایگاه داران به ایسنا گفت که مصرف بنزین در مدت اخیر همچون گذشته بوده و در برخی موارد نیز کمتر هم شده است.

 

اما دیری از این صحبت ها نگذشت که مصرف بنزین شبانه افزایش یافت و درست از زمان قطعی شدن اعلام نرخ جدید بنزین تا پایان هفته جاری تقاضای مردم نیز اوج گرفت به گونه ای که طی سه شب اخیر صفه های طولانی در برخی جایگاه های سوخت دیده شد.

 

طی دو هفته اخیر که افزایش قیمت بنزین و گازوئیل جدی تر و مقرر شد با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها این افزایش قیمت ها اعمال شود میزان مصرف بینزین نیز افزایش یافت که برخی مسئولین نسبت به احتکاربنزین در منازل و نگهداری بنزین توسط مردم هشدار داند.

 

در سه شب اخیر و با پایان یافتن ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی و اینکه مقرر بود معاون اجرایی رییس جمهور نرخ نهایی بنزین را اعلام کند، میزان مصرف بنزین افزایش یافت همچنین رییس رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت کشور به ایسنا گفت که پیک ترافیک مصرف بنزین در این مدت طبیعی است و در روز سه شنبه وضعیت فروش بنزین همچون مدت اخیر متعادل بود.

 

در حالی که بارها مسئولان دولتی وعده افزایش قیمت حامل های انرژی با شیب ملایم را داده اند، اما برخی مصرف کنندگان درباره وضعیت تعیین نرخ های جدید بنزین سئوالاتی دارند. بخشی از نگرانی مصرف کنندگان بابت افزایش سوخت مصرفی به این بر می گردد که شاید بتوان در مصرف سوخت روزانه صرفه جویی کرد اما اگر نرخ کرایه های سواری و حمل و نقل و نقل عمومی نیز با افزایش چند برابری همراه شود چه باید کرد؟

 

حال مصرف کنندگان منتظر اعلام نرخ های جدید بنزین و گازوئیل از سوی دولت هستند چرا که این دو حامل انرژی به عنوان شاخص در اقتصاد می تواند بر بسیاری بخش ها تاثیر گذار باشد. 

جدید ترین مطالب سایت