فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

روحانی: نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم وجود آرامش در کشور گفت: فضای کشور باید آرام باشد؛ چرا که از جنگ و درگیری اقتصاد حاصل نمی شود در این جا آنچه که به دولت مربوط می شود نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود.

ایسنا: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جریان یازدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی در جلسه توسعه و سرمایه گذاران این استان که در سالن علامه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد استان خراسان جنوبی برگزار شد با ابراز خوشحالی از حضور در جمع کارآفرینان و سرمایه گذاران استانی اظهارکرد: ما در کشور باید به نقطه ای برسیم که در آن تولیدگر منتظر دولت نباشد، بلکه دولت منتظر فعالیت تولیدگر باشد.

وی با بیان این که امروز در بخش تولید کشور با موانع و مشکلات بسیاری مواجه است اظهار کرد: اگر تولید نتواند در بازار مصرف جای پای محکمی برای خود بیابد و سرمایه ای که برای تولید مصرف شده است را با سود قابل قبولی بازگرداند، دچار مشکلاتی می شود.

رییس جمهور کشورمان با تاکید بر این که باید در کشور چرخه تولید را به گونه ای به حرکت در آوریم که طی آن هم مردم نسبت به تولید تشویق شوند و هم تولید مشوقی برای آن ها باشد به مسیر کشور در سال های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مسیری که در سال های گذشته در کشور وجود داشته، بی تردید دارای اشکالاتی است، امروز نیز این مسیر خالی از این اشکالات نیست و باید نسبت به برطرف کردن آن ها تلاش کنیم. در سال های گذشته ما نفت را زیاد و گران می فروختیم و سپس به واردات روی می آوردیم و بازار را با اجناس وارداتی پر می کردیم. در این دوران ممکن بود مردم در کوتاه مدت بتوانند اجناسی با قیمت مناسب تر خریداری کنند.

وی اضافه کرد: در سال های قبل اساس ادارات دولتی ما حتی در بخش وزارتخانه های اقتصادی بیشتر بر مبنای واردات بنیان گذاری شده بود.

روحانی با بیان این که کارشناسان ما در بحث صادرات نه به اندازه کافی کار بلد هستند و نه طرف خود را می شناسند، اظهار کرد:  متاسفانه کارشناسان ما در دستگا ه های اداری و اقتصادی نسبت به واردات از آگاهی و تخصص بالایی برخوردار هستند، اما در صادرات نه اطلاعات کافی دارند و نه طرف خود را می شناسند.

وی با تاکید بر این که ما باید بتوانیم بازارهای جهانی را فتح کنیم خاطرنشان کرد: امروز فتح بازارها برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ما باید بتوانیم بازارهای خود را در بخش داخلی و خارجی فتح کنیم چرا که اگر تولید صرفا به داخل اختصاص یابد راه درست خود را پیدا نخواهد کرد و اقتصاد زمانی پامی گیرد که در یک شرایط رقابتی قرار بگیرد.

روحانی در ادامه صحبت های خود با بیان این که ممکن است در کشور برخی مردم تصور کنند که دولت صاحب مملکت است و آن ها رعیت هستند تصریح کرد: صاحب کشور مردم هستند و دولت و دستگاه های حکومتی یا خادم مردم هستند یا اگر اینگونه نباشند خائن به آن ها هستند؛ چرا که دستگاه ها باید بپذیرند که صاحب کشور مردم هستند و دولت برای کمک و مساعدت به آن ها وارد می شود.

رییس جمهور با بیان این که دولت برای ایفای این نقش خود در دوران گذار قرار دارد خاطرنشان کرد: هنوز به نقطه مطلوب خود که در آن حداقل های اقتصاد را دولت انجام دهد و حداکثرهای اقتصادی توسط مردم انجام بگیرد دست پیدا نکرده ایم و امروز در شرایطی هستیم که در بسیاری از امور دولت حضور دارد و فعال است و در بسیاری از موارد هنوز انحصارها و رانت وجود دارد و شفافیت های لازم در بسیاری از موارد وجود ندارد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایستادگی مردم در همه مراحل خاطرنشان کرد: دولت ها روی کار می آیند و کنار می روند، اما این مردم هستند که باید به طور دائمی همواره در صحنه ها بایستند و تا پایان کار دولت ها بر آن ها نظارت و آن ها را هدایت کنند. مردم باید از دولت ها انتقاد کنند و به آن ها راه حل ارائه دهند؛ چراکه دولت ها نیز ممکن است اشتباه کنند، چنان چه ما اشتباه کنیم و به ما بگویند که ما اشتباه کرده ایم ما باید این موضوع را بپذیریم، چرا که یکی از وظایف قانونی ما شنیدن و پذیرفتن انتقادات و پیشنهادات مردم است.

روحانی با اشاره به سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: یکی از فلسفه های سفر دولت به استان های مختلف این است که صداهای متنوع مردم را بشنود.

وی با تاکید بر این که در کشور وظیفه انجام برخی از امور بر دوش دولت است و دولت باید آن ها را انجام دهد، به وظایف قانونی که دولت از لحاظ حاکمیتی بر دوش دارد اشاره کرد و گفت: دولت وظیفه دارد که ثبات اقتصادی در کشور ایجاد و زیرساخت های موردنیاز کشور را مهیا کند. دولت همچنین وظیفه دارد که در اموری مانند تامین امنیت و همچنین ثبات که انجام آن ها توسط مردم امکان پذیر نیست، کار را بر عهده بگیرد و نسبت به انجام آن اهتمام بورزد.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد ثبات در کشور اظهار کرد: تغییرات متعدد و بی ثباتی بزرگترین مشکل ها را در زندگی مردم ایجاد می کند و استمرار ثبات یکی از وظایفی است که بر دوش دولت قرار دارد؛ چرا که مردم در زندگی خود ثبات می خواهند.

وی در ادامه با اشاره به تورم ارزی و ریالی در کشور و همچنین تغییرات متعدد قیمت ها خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور روزهایی بر مردم گذشته است که طی آن مسائل بسیار ساده تغییر کرده اند به طور مثال در آن شرایط مردم ماشین آلات خریداری می کردند، اما قبل از این که به دستشان برسد مشاهده می کردند که به یکباره به دلیل تغییرات ناگهانی قیمت ارز ، قیمت آن چند برابر شده است.

روحانی با تاکید بر این که عدم تعادل و ثبات در جامعه مشکلات بسیاری ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: دولت باید کاری کند که شرایط اقتصادی را هم متعادل و هم باثبات کند.

رییس جمهور با اشاره به اقدامات انجام گرفته طی 16 ماه اخیر خاطرنشان کرد: در این 16 ماه از روز نخست به مردم قول دادیم که در کشور ثبات ایجاد کنیم و برای اینکه این کار را انجام دهیم به همه کارآفرینان اعلام کردیم که بنای دولت یازدهم به کاهش مستمر تورم در کشور است.

روحانی با بیان اینکه کاهش تورم امری سخت و استقرار آن امری سخت تر است اضافه کرد: بنای دولت بر کاهش مستمر تورم است، اما همگان می دانیم که در دنیای اقتصاد چیزی دست ما نیست. چرا که به هرحال فروشنده نفت هستیم، اما همه کاره بازار نفت نیستیم و قیمت نفت و اجناس دیگر گاهی افزایش و گاهی با کاهش مواجه می شوند.

روحانی با بیان این که متاسفانه نفت از دیگر کالاها سیاسی تر است و در زمانی کوتاه قیمت آن افزایش یا کاهش می یابد اظهار کرد: اما اختیار مسائل دیگر بر عهده ماست و ما در کنترل آن ها تلاش خود را می کنیم اساس امر بر این است که ما به یکدیگر وعده دهیم و هر دو به وعده خود عمل کنیم و تقسیم کار علمی با مردم انجام دهیم و هرکدام کار خود را به خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به تصمیم و تاکید دولت بر کاهش نرخ تورم اظهار کرد: در ابتدا که دولت تصمیم گرفت که کار خود را از تورم آغاز کند بسیاری از دولت گله گرفتند و اظهار کردند که دولت باید کار خود را از رونق آغاز کند، اما ما در جلسات فراوانی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که چون نرخ تورم بالای 40 درصد است ابتدا باید به این موضوع بپردازیم.

روحانی اضافه کرد: زمانی که ما کار خود را آغاز کردیم و تورم را کاهش دادیم برخی از دوستان بار دیگر اظهار کردند که دیگر امکان پذیر نیست که دولت بتواند برای رکود کاری انجام دهد و کار آن چنان گره کوری خورده است که از عهده دولت خارج است، اما ما با مشورت با کارشناسان و اقتصاددانان به این نتیجه رسیدیم که این کار شدنی است.

وی با اشاره به وعده دولت نسبت به مهار تورم تا پایان سال 93 اظهار کرد: ما طبق برنامه به مردم قول داده بودیم که تا پایان سال 93 بتوانیم تورم را مهار و به رونق دست یابیم در این راستا نیز لایحه ای برای خروج اقتصاد از رکود ارائه دادیم و به لطف خدا پیش از این که مجلس به بررسی این لایحه بپردازد ما توانستیم با دستورالعمل های دولت بر رکورد فائق آییم.

رییس جمهور با اشاره به سفر اخیر به خراسان رضوی خاطرنشان کرد: من در سفر به خراسان رضوی علی رغم این که باور این موضوع برای برخی سخت بود توانستم اعلام کنم که کشور از رکود عبور کرده است و محاسبات اقتصادی نشان می دهد که در 3 ماهه نخست اول سال 93 نسبت به سال 92 اقتصاد با رشد 4.4 درصدی روبه رو بوده است.

وی با بیان اینکه مشخص نبود که ما بتوانیم این اقدام را در 3 ماهه دوم سال جاری ادامه دهیم اظهار کرد: شب گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که رشد ما در 6 ماهه نخست سال 93 نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 4 درصد است و این بدان معناست که ما در دو فصل متوالی رشد داشته ایم یعنی ما به رونق رسیده ایم.

رییس جمهور کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: دولت از 16 ماه قبل به مردم قول داده که نسبت به تورم و رکود که از مسائل اساسی اقتصاد هستند، توجه و مشکلات آن را برطرف کند و امروز نیز به قول خود عمل کرده و اعلام می کند که در بازار نیز تلاش می کند تا بازار آرام باشد.

روحانی با اشاره به وعده های دولت نسبت به روابط اقتصادی با دنیا اظهار کرد: بنای دولت در روابط اقتصادی با دنیا گسترش روابط اقتصادی با دنیا است، چه در واردات و چه در صادرات.

وی با تاکید بر این که هیچ کشوری در دنیا پیدا نمی شود که با انزوا بتواند به توسعه دست پیدا کند گفت: امکان پذیر نیست که ما به گوشه ای تنها برویم و درها را قفل کنیم و بگوییم که می خواهیم در همه چیز خودکفا باشیم؛ خودکفایی بسیار خوب است، اما برخی اقدامات زمان می برد و برخی اقدامات در همه جا امکان پذیر نیست و امروز هیچ کشوری وجود ندارد که بگوید من در همه موضوعات خودکفا شده ام اگر هم چنین چیزی امکان پذیر باشد، نیز این اقدام به صرفه نیست.

روحانی با تاکید بر لزوم حرکت کشور مطابق با برنامه ریزی انجام گرفته اظهار کرد: ما باید بتوانیم مشکلات خود را با برنامه ریزی خود برطرف کنیم باید توانمان را به کار بگیریم و از هر تجربه و دانشی که داریم استفاده کنیم تا بتوانیم بر مشکلات خود فائق بیاییم.

وی با بیان این که ممکن است بخش خصوصی نتواند در برخی امور فعالیت های لازم را انجام دهد و کار را برعهده بگیرد گفت: دولت باید در مواردی که بخش خصوصی از جمله راه سازی ، جاده سازی، تامین خطوط ریلی که عهده انجام آن برنمی آید بار را به دوش بکشد.

روحانی با تاکید بر اهمیت خطوط ریلی کشور اظهار کرد: یکی از برنامه هایی که دولت در استان خراسان جنوبی که ردیف بودجه آن نیز در بودجه سال آینده پیش بینی شده است انجام کار مطالعاتی برای احداث راه آهن در استان خراسان جنوبی است، اگر ما بتوانیم این استان را به راه آهن کشور متصل نماییم هم برای استان و هم برای کریدور جنوب به شمال استان اهمیت بسیاری دارد. 

روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم وجود آرامش در کشور گفت: فضای کشور باید آرام باشد؛ چرا که از جنگ و درگیری اقتصاد حاصل نمی شود در این جا آنچه که به دولت مربوط می شود نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود.

وی با تاکید بر این که باید در مقابل بسیاری از حرف ها که مطرح می شود تحمل داشته باشیم به بحث امر به معروف و نهی از منکر اشاره و اظهار کرد: همه باید همدیگر را به خیر و معروف دعوت و از منکر نهی کنیم، اما اگر عده ای بخواهند بگویند که ما چند نفر پیغمبرزاده ایم و بگویند می خواهیم کشور را اصلاح کنیم و بقیه فاسد هستند ما نمی پذیریم و دولت نمی گذارد که چنین اتفاقی بیافتد.

روحانی اضافه کرد: همه باید تلاش کنیم که فضای سالم فرهنگی در کشور ایجاد کنیم؛ چراکه همه مانند همدیگر هستیم و همه مردم به اهل بیت علاقه مند هستند. همه باید آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم و در کشور عده ای فکر نکنند که آن ها همه کاره اند و بقیه باید تحت سلطه آن ها باشند و آن ها همواره باید نگاهی غضب آلود داشته باشند و بگویند که باید این گونه بشود و آن گونه نشود.

وی در پایان با اشاره به ویژگی ها و ظرفیت های استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی با وجود خشکسالی در بسیاری از محصولات صادرکننده و نام آور است. این استان لیاقت ها و استعدادهای بسیار زیادی دارد و باید تلاش شود که با جذب سرمایه گذاران و با کمک دولت موجبات توسعه استان فراهم شود.

روحانی: نمی گذاریم فضای کشور ناآرام شود

جدید ترین مطالب سایت