لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

آمار زندانیان جرایم غیرعمد در ایران

رییس ستاد دیه کشور از محبوس بودن ۸۵۳۳ زندانی در زندان های کشور به جرم جرایم غیرعمد خبر داد.

جام جم آنلاین: رییس ستاد دیه کشور از محبوس بودن ۸۵۳۳ زندانی در زندان های کشور به جرم جرایم غیرعمد خبر داد. 

 به منظور افزایش مشارکت های مردمی و ارائه آمار و عملکرد ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند نشست خبری مدیرعامل این نهاد مردمی با اصحاب رسانه برگزار شد.

در این نشست خبری که صبح امروز یکشنبه (7 دی ماه) برگزار شد، سید اسدالله جولایی با اشاره به اینکه این ستاد تا کنون از محل کمک های مردمی توفیق آزادی بیش از 85 هزار زندانی نیازمند کشور را داشه است، گفت: در 9 ماهه سال جاری تعداد تقریبی 5 هزار نفر آزادی داشته ایم که از این تعداد 200 نفر را زنان و 4800 را مردان تشکیل داده اند.

وی با بیان این مطلب که همیشه اولین خیران این نهاد مردمی شاکیان، طلبکاران و اولیای دم هستند، افزود: در شش ماهه گذشته از مجموع مبلغ بدهی مددجویان غیرعمد مبلغ 111 میلیون تومان را شاکیان از حقوق حقه خود گذشت رضایتمندانه داشته اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: تهران بیش تری آمار زندانی جرایم غیرعمد را با یک هزار و 113 نفر و سیستان بلوچستان با 98 نفر زندانی کم ترین زندانی جرایم غیرعمد را دارد.

جولایی افزود: در 9 ماهه سال جاری حدود 5 هزار نفر آزاد شدند که از این تعداد 200 نفر زنان، و 4 هزار و 800 نفر مردان بوده اند که برای آزادی آن ها باید 520 میلیارد تومان پرداخت می کردیم که 230 میلیارد تومان گذشت کردیم این تعداد با 290 میلیارد تومان آزاد شدند.

وی با بیان اینکه 24 سال از تأسیس ستاد دیه می گذرد، اظهار داشت: افرادی که در ستاد دیه به آنها کمک می شود، قصد جرم نداشته و به دلیل مهریه و نفقه گرفتار زندان شده اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: از 5 هزار نفر آزادشده در 9 ماهه امسال 1500 نفر بدهکار دیه و سه هزار و 500 نفر بدهکاری مالی بودند.

جولایی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، 836 نفر به عنوان جرایم مالی آزاد شدند که باید دو هزار و 878 میلیارد تومان برای آزادی آنها پرداخت می شد که دو هزار و 529 میلیارد تومان از اولیای دم گذشت گرفته شد و هزار و 349 میلیارد تومان پرداخت و افراد از زندان آزاد شدند.

وی گفت: در سال 92 ، هفت هزار و 135 نفر زندانی (بدهکار مالی) بودند که نیاز به 830 میلیارد تومان داشته که 535 میلیارد تومان گذشت گرفتیم و این افراد با 305 میلیارد تومان به آغوش خانواده بازگشتند.

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه در شش ماهه امسال سه هزار و 716 نفر آزاد شده اند که 465 میلیارد تومان بدهی داشتند، افزود: در شش ماهه سال 92 دو هزار و 861 نفر آزاد شدند که 240 میلیارد تومان بدهی داشته و ما 110 میلیارد تومان گذشت گرفتیم.

جولایی گفت: آمار موجودی در زندان ها 8 هزار و 533 نفر است که 1709 نفر در تصادف رانندگی به دست دیه بدهکارند و 280 نفر به دلیل حوادث شبه عمد و همچنین 4 هزار و 750 نفر بدهکار مالی، 1745 نفر بدهکار مهریه و 979 نفر بدهکار نفقه هستند.

وی با بیان اینکه افرادی که زیر 110 سکه را به عنوان مهریه داشته باشند ولی پرداخت نکنند، زندانی می شوند، اظهار داشت: از آمار موجودی که اکنون در زندان داریم این افراد به 430 میلیارد تومان پول نیاز دارند تا بتوانند آزاد شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه روند ورودی تصادفات رانندگی رو به کاهش است، افزود: استان های سمنان و بوشهر فاقد زندانی نفقه هستند و ایلام 14 و خراسان جنوبی 17 نفر آمار زندانی مهریه دارند.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان زندانیان تصادف رانندگی در تهران، خراسان رضوی و فارس هستند، گفت: اکنون آمار تلفات به دلیل سقوط بالابرهای ساختمان، ریزش آوار و چاه و گازگرفتگی در پادگان های نظامی و مراسم در یاسوج بیشتر از سایر استان ها است و می توان گفت میزان تصادفات روستایی رشد پیدا کرده است.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با اشاره اینکه برای افراد یک حسالب بانکی باز کرده و به دلیل کشیدن چک های بالامحل، همسر خود را روانه زندان می کنند که باید در این زمینه نظارت داشت، افزود: ستاد دیه با حدالقل ابزار مکانی و هزینه در سراسر کشور خدمت رسانی می کند.

جولایی گفت: در جامعه ما متاسفانه وام گرفتن برای امور باب شده است و برای هزینه تولد تا تحصیل و کفن و دفن با ارائه ضامن وام می گیرند که این خود بسیاری از افراد را روانه زندان کرده است.

وی افزد: از 7 فرودین امسال تا دیروز هزار و 18 نامه از سوی نمایندگان به ستاد دیه در راستای طرح دائمی شدن قانون اجباری شخص ثالث ارسال شده است که به دلیل افزایش زندانیان رانندگی باید به دنبال کاهش این آمار باشیم بنابراین ستاد دیه درخواست دارد که لایحه اجباری و دائمی شدن این طرح تا قبل از پایان اسفند به مجلس ارائه شود که البته اکنون دوره 5 ساله آن اتمام یافت و برای 18 ماه تمید شد.

این مقام مسئول گفت: وزیر اقتصاد و دادگستری در خصوص این طرح و تصویب هر چه زودتر آن درخواست داشتند و ما در کمیته حقوقی نشست هایی داشتیم و در کمیسیون اقتصادی این امر در حال بررسی است؛ درواقع این امر مهم است چراکه در سال 82 3 هزار و 200 نفر به دلیل تصادف و امروز هزار و 79 نفر روانه زندان شدند.

مدیر عامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه از امسال ستاد دیه هیچ مطالبه ای از دولت نداشته است، افزود: طی شیوه نامه ای که بالاغ کردیم قرار است ابتدا سرپرستان خانوار و بعد نسوان در اولویت کمک قرار گیرند.

جولایی با بیان اینکه امسال در ماه مبارک رمضان 187 جشن گلریزان تشکیل شده است و 35 میلیارد تومان به این ستاد در این زمان کمک شده است و 512 نفر آزاد شدند، اظهار داشت: امسال 54 هزار و 11 نفر از مردم به بانک رفاه، ملی صادرات و تجارت مراجعه کردند و 18 میلیارد تومان کمک کردند و در سال 92 15 هزار و 497 نفر مراجعه کردند.

وی افزود: امسال 32 هزار و 130 نفر از فروردین تا آذر به دلیل جرایم غیر عمد، مهریه و نفقه وارد زندان شدند، اظهار داشت: در 3 ماهه امسال 3 هزار و 423 نفر به دلیل تصادف، 5 هزار و 314 نفر به دلیل مهریه، 19 هزار و 56 نفر به دلیل محکومیت مالی، هزار و 157 نفر به دلیل حوادث کارگاهی و 2 هزار و 9484 نفر به دلیل نفقه وارد زندان شدند.

آمار زندانیان جرایم غیرعمد در ایران

جدید ترین مطالب سایت