لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سرنوشت تنبیه جنجالی دانش‌ آموزان‌ ایرانی

به رغم نص صریح قانون درباره ممنوعیت تنبیه بدنی در مدارس، هر از چند گاهی اخباری مبنی بر اعمال این نوع تنبیه در مدارس منتشر می شود.

روزنامه آرمان: به رغم نص صریح قانون درباره ممنوعیت تنبیه بدنی در مدارس، هر از چند گاهی اخباری مبنی بر اعمال این نوع تنبیه در مدارس منتشر می شود. بسیاری از پدران و مادران ما مدرسه را با چوب و فلک یا حداقل با ترکه های گاه و بی گاهی به یاد می آورند که معلمان به دلایل مختلف اعم از درس نخواندن، بی انضباطی و... به کف دست یا پای دانش آموزان می زدند.

 آنها وقتی چنین خاطراتی را تعریف می کنند، اغلب، عنوان می کنند دیگر دوران این کارها گذشته و تنبیه بدنی از مدارس برچیده شده است. با وجود این، اخباری که از گوشه و کنار کشور می رسد بعضا حاکی از این است که همچنان تنبیه بدنی در مدارس کشور وجود دارد.

هر چند فرهنگ سازی در این زمینه تاحدی باعث شده تنبیه بدنی علاوه بر غیر قانونی بودن، زشت نیز قلمداد شود، همچنان برخی از افراد به ویژه برخی معلمان طرفدار تنبیه بدنی هستند. آنها می گویند بدون تنبیه قادر به کنترل کلاس ها نیستند اما، به نظر می رسد این توجیهی بیش نیست و بدون اینکه معلمان را متهم اصلی تنبیه بدنی قلمداد کنیم، ضروری است ریشه های این رفتار کشف شود. در ریشه یابی چرایی وجود تنبیه بدنی در مدارس پای بسیاری به ماجرا باز می شود. همچنان که می توان از ضعف های نظام آموزشی سخن گفت باید به نقش تربیتی خانواده ها و همچنین عدم وجود مددکاران و مشاورانی که رابط میان دانش آموزان، معلمان و خانواده ها هستند اشاره کردید.

 

تنبیه بدنی در مدارس در روزهای اخیر همواره خبرساز و جنجال آفرین بوده است. این در حالی است که چندی پیش، هیات تخصصی پژوهشی و فرهنگی دیوان عدالت اداری درخواست ابطال ماده 77 آیین نامه اجرایی مدارس مبنی بر ممنوعیت اعمال تنبیه در مدارس را رد کرد و بدین ترتیب، تنبیه بدنی در مدارس ممنوع شد. در گردش کار این پرونده آمده است که فردی به موجب دادخواستی به طرفیت شورای عالی آموزش و پرورش، ماده 77 آیین نامه اجرایی مدارس که طی آن اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی را که جهت تنبیه ممنوع شده، خلاف شرع دانسته است. 

 مصادیق تنبیه بدنی دانش آموزان 

به رغم اینکه دیوان عدالت اداری کشور تنبیه بدنی در مدارس را  ممنوع کرده است، باز هم شاهد تنبیه دانش آموزان در مدارس هستیم. چندی پیش، دانش آموزان یک کلاس در گناوه به دلیل درس نخواندن، توسط مدیر مدرسه با لوله پولیکا تنبیه شدند که این اقدام منجر به عفونت دست یکی از دانش آموزان این کلاس شد. همچنین یک معلم در زاهدان دانش آموز 9ساله ای را به علت نمرات پایین مورد ضرب و شتم شدید قرار داد.

 ضربات شلاق معلم به حدی بود که باعث پارگی رگ دست دانش آموز شده و کار به اتاق عمل  کشید. اما در جدیدترین تنبیه دانش آموزان در کشور چند روز پیش، دانش آموز پایه ششم ابتدایی یکی از مدارس شهرستان فردیس تهران، بر اثر تنبیه بدنی شدید معلم خود راهی بیمارستان شد و مورد عمل جراحی قرار گرفت.

اظهارنظرها درباره تنبیه بدنی

خسرو ساکی، مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز تنبیه بدنی دانش آموزان را یک رفتار نادرست و ممنوع دانست و گفت: هیچ مسئول آموزش و پرورش و معلم دلسوزی تنبیه بدنی را نمی پسندد. همچنین در این راستا سید محمد علی موسوی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این مطلب که در صورت بروز تنبیه دانش آموزان کمترین اغماضی درباره مجازات فرد خاطی نخواهد شد، تصریح کرد: فردی که در مدرسه با دانش آموز چنین برخوردی داشته باشد، مجرم محسوب می شود. او در ادامه تصریح کرد: در قوانین جمهوری اسلامی ایران پاسخ به هیچ رفتاری در مدرسه تنبیه بدنی نیست و به طور حتم معلم که فردی تحصیلکرده است نیز به این قوانین اشراف کامل دارد. بنابراین از این فرد چنین انتظاری نمی رود.

 راه های کاهش تنبیه بدنی 

در بسیاری از موارد، آموزش و پرورش برای مقابله با تنبیه بدنی فقط اقدام به بازخواست معلم یا مدیر خاطی می کند و این  بازخواست زمانی اتفاق می افتد که این تنبیه رسانه ای شود اما، مشکل اینجاست که این اقدامات به حل مشکل کمکی نمی کند. این مشکلات باید ریشه یابی شود و در راستای آن، راه های دیگری برای ترغیب دانش آموزان به درس خواندن اتخاذ شود. بنابر نظر کارشناسان و روانشناسان تنبیه بدنی از دیرباز اثری معکوس برعملکرد دانش آموزان داشته است و تنبیه باعث نشده است که آنها از دیگران تبعیت کنند و به درس خواندن ترغیب شوند. تنبیه در بسیاری از موارد آثار جانبی نامطلوبی به بار می آورد و موقعیت اجتماعی دانش آموز را متزلزل می کند. به همین دلیل باید با انجام سیاست های درست دانش آموزان خود را درست هدایت کنیم.

اثر منفی تنبیه بر دانش آموزان

یک روانشناس در این باره می گوید: تنبیه بدنی از نظر قوانین حقوق کودک  نوعی کودک آزاری است. مهدی حاج اسماعیلی ادامه می دهد: بسیاری از تنبیهات به صورت فیزیکی اعمال نمی شود بلکه، رفتار بد با دانش آموز و کودک می تواند اثر بدتری داشته باشد و در آینده در عملکرد او اثر نامطلوب بگذارد. او می افزاید: بسیاری از معلمان و والدین سعی می کنند تا به وسیله محرک و پاسخ فرزندان و دانش آموزان را به پیروی از خود مجبور کنند که این رفتار در صورتی که تنبیهی باشد به هیچ وجه قابل قبول نیست. این استاد دانشگاه با اشاره به تئوری انتخاب در روانشناسی تصریح می کند: براساس این نظریه هیچ کس را نمی توان مجبور به کاری کرد که راضی به انجام آن نیست. او بیان می کند: این مجبور کردن افراد به انجام کار بدون رضایت طرف،  باعث می شود که وارد رویکرد رفتارهای تخریبی شویم. به گفته این روانشناس این تنبیهات باعث می شود که دانش آموزان نسبت به مدرسه، درس و معلم احساس ناخوشایندی پیدا کنند و درس و مدرسه و ... در دنیای مطلوب ذهنی او قرار نگیرد و از این موارد فراری شود. او در پایان خاطرنشان می کند: این تنبیهات بر سایر دانش آموزان نیز اثر منفی دارد و باعث می شود که دانش آموزان احساس رضایت از درس خواندن نداشته باشند.

 لزوم حضور مددکار در مدارس

یک مددکار اجتماعی هم درباره تنبیه بدنی در مدارس می گوید: آسیب رسانان فعلی آسیب دیده های گذشته هستند. این معلمان نیز تنبیه شده هستند، به همین دلیل قبح این تنبیهات برای آنها ریخته است. امیر محمود حریرچی ادامه می دهد: یکی از علل این اتفاقات در مدارس این است که معلمان به درستی انتخاب نشده اند. آنها باید در عمل آموزش ببینند و کنترل شوند. او می افزاید: اگر در خانواده ها کودک تنبیه شود، تنبیه در مدارس برای این کودکان طبیعی می شود اما، در صورتی که این اتفاق نیفتاده باشد کودکان می توانند گزارش تنبیه خود را به والدین بدهند تا آنها از تنبیه فرزند خود در مدارس جلوگیری کنند. در صورت ادامه این روند کودکان دچار مازوخیسم شده و درآینده نیز به سادیسم مبتلا می شوند. این استاد دانشگاه اذعان می کند: این اتفاق ها بیش از پیش لزوم وجود یک مددکار را در مدارس ضروری می کند زیرا، مددکاران به واسطه تخصص خود می توانند نقش رابطه داشته باشند و بین معلمان، دانش آموزان و والدین ارتباط برقرار کنند و کاری کنند که معلمان به خشونت علیه دانش آموزان دست نزنند.

سرنوشت تنبیه جنجالی دانش‌ آموزان‌ ایرانی

جدید ترین مطالب سایت