فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

در مبادلات ایران و ترکیه ریال و لیر جایگزین دلار می شود

وزیر اقتصاد ترکیه با بیان اینکه واحد ملی پول دو کشور جایگزین دلار در روابط تجاری دو کشور می شود، گفت: ترکیه اختیارات بی نظیری را در تجارت به ایران اعطا کرد.

"نیهات زیبکچی" وزیر اقتصاد ترکیه در دیدار خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از 11 سال مذاکره، از فردا موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه عملیاتی خواهد شد و فهرست اقلام دو طرف با تعرفه های جدید اجرایی می شود ضمن اینکه مقرر شده هر دو طرف تیم های فنی را مشخص کرده که هر ماه یک بار برای نظارت و عملیاتی شدن توافقنامه و نیز حل مشکلات احتمالی جلساتی را تشکیل دهند.

وزیر اقتصاد ترکیه افزود: بر اساس اظهارنظر این تیم های فنی، مقرر شده تا در هر سال 15 کالا از سمت هر یک از طرفین ایران و ترکیه به فهرست تعرفه های ترجیحی اضافه شود.

وی تصریح کرد: بر اساس هدفگذاری های مقامات بلند پایه ایران و ترکیه، حجم تجارت دو کشور باید به 30 میلیارد دلار برسد که هم اکنون این رقم 15 تا 16 دلار است.

به گفته زیبکچی، تسهیل و توسعه همکاری تجاری دو کشور در مبادی ورودی و گمرکی با روان ترین شکل مد نظر قرار گرفته و در عین حال ترکیه نیز تمام مقدمات را در سه مرز مشترک با ایران آماده کرده و امیدوار است طرف ایرانی نیز در کمترین زمان ممکن اقدامات را برای روان سازی امر تجارت مشترک صورت دهد.

وزیر اقتصاد ترکیه اظهار داشت: ترکیه ضمن حمایت از مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 و ابراز خرسندی از تمدید آن، آرزو دارد تحریم ها هر چه سریعتر حذف شده و راهکارهای پایدار و مناسبی برای حل مسائل هسته ای ایران و رفع تحریم بیندیشد.

وی ادامه داد: در کنار همکاری های بانکی تاکید شده تا دو کشور مبادلات تجاری خود را با پول ملی هر یک از طرفین انجام دهند که امیدواریم بتوانیم مسائل مالی را کنار بزنیم.

زیبکچی از توافق دو طرف برای سرمایه گذاری مشترک در کشورهای ثالث از طریق بخش های خصوصی خبر داد و گفت: قرار است در بهمن ماه نمایشگاه مشترکی بین دو کشور برگزار شود.

وزیر اقتصاد ترکیه خاطر نشان کرد: توسعه همکاری و احداث جاده رازی ـ خوی به شدت مورد تاکید ترکیه است که امیدواریم مقامات ایرانی هر چه سریعتر آن را احداث کند.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون که از شدت تحریم ها بر علیه ایران کاسته شده، تمامی کشورهای دنیا برای حضور در اقتصاد ایران، به صورت رقابتی با هم مسابقه می دهند و ترکیه نظاره گر حرکت های آنها است در حالی که به نظر آنها فرصت طلبانی بیش نبوده اند.

زیبکچی ادامه داد: هم اکنون اختیاراتی که در فهرست توافقنامه تجارت ترجیحی به ایران داده شده، به هیچ کشوری تا به حال در دنیا از سوی ترکیه داده نشده است که این نشانگر اهمیت جمهوری اسلامی ایران برای کشور ترکیه است ضمن اینکه احزاب مختلف ترکیه آن را با اکثریت آرا و حمایت همه جانبه به تصویب مجلس رساندند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ

در مبادلات ایران و ترکیه ریال و لیر جایگزین دلار می شود

جدید ترین مطالب سایت