فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

نخستین قربانی پس لرزه انتشار گزارش شکنجه سیا

دیوید باکلی بازرس کل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پس از گذشت یک ماه از انتشار گزارش جنجال برانگیز سنای آمریکا درباره استفاده سیا از شکنجه در بازجویی از مظنونان فعالیت های تروریستی ، کناره گیری کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا روز دوشنبه خبر استعفای باکلی را تایید و اعلام کرد وی قصد دارد در بخش خصوصی به فعالیت خود ادامه دهد . باکلی از 31 ژانویه رسما کنار می رود . باکلی درحالی کنار می رود که سیا در سال 2014 با مساله جنجالی انتشار خلاصه گزارش شکنجه توسط ماموران این سازمان از سوی کمیته اطلاعات سنا مواجه شده است .قانونگذاران آمریکایی که مشغول تحقیق درباره این پرونده بودند ، سیا را به هک کردن رایانه هایشان برای جلوگیری از انتشار این گزارش یا تعویق آن ، متهم کردند.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا در 9 دسامبر 2014 چکیده ای از گزارش جامع تکنیک های بازپرسی سیا علیه مظنونان تروریستی را منتشر کرد که با انتقاد گسترده سازمان های حقوق بشری مواجه شد. دراین گزارش، روش های سیا درشکنجه بازداشت شدگان از جمله غرق مصنوعی، محرومیت طولانی از خواب، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید خانواده های آنها بازگو شده است.در این گزارش همچنین به نحوه ارتباط سیا با کاخ سفید ، وزارت دادگستری ، کنگره و دیگر نهادهای آمریکایی اشاره و گفته شده که سیا در بسیاری از موارد ، اطلاعات نادرست یا ناقص در اختیار آنها قرار داده است.

اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت: روش های مبتنی بر شکنجه در بازجویی ها ، باید کنار گذاشته شود. در عین حال دایان فاینشتاین رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا پیشنهادهائی را به رئیس جمهوری آمریکا ارائه داده است تا منع استفاده از چنین روش های خشنی در آینده ، اطمینان حاصل شود.

آمریکا پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ سیستمی به وجود آورد تا بتواند در سراسر جهان در چارچوب طرح مبارزه با تروریسم، افراد متهم به اقدامات تروریستی بویژه اعضای احتمالی القاعده رادستگیر و بازجویی کند. در این زمینه افراد مظنون به تروریسم ربوده شدند و بدون حکم دادگاه در مکان های سری خارج از آمریکا زندانی و با روش هایی بی رحمانه بازجویی شدند.

افشای نحوه رفتار ونیز شکنجه این متهمان از سوی سیا با انتقاد های زیادی در جهان مواجه شد،بویژه اینکه آمریکا همواره ادعا کرده که پیشتاز و مدافع حقوق بشر در جهان است.درعین حال نهادهای حقوق بشری مانند کمیته ضد شکنجه سازمان ملل و نیز سازمانهای غیر دولتی مانند دیده بان حقوق بشر و نیز برخی شخصیتهای بین المللی مانند برندگان جایزه صلح نوبل با حساسیت مساله بدرفتاری و شکنجه زندانیان توسط آمریکا را دنبال کرده وخواهان اقدامات عملی دولت آمریکا برای جلوگیری از ادامه این روند هستند.

ماموران سیا اقدامات خشونت آمیز، شکنجه ها و بسیاری از موارد نقض حقوق بشررا به بهانه دفاع از امنیت ملی آمریکا انجام داده اند.در این راستا دولت آمریکا در توجیه استفاده از شکنجه ،جنگ با تروریسم را مصداقی از این مساله خوانده است.

این درحالی است که از دیدگاه بسیاری از کارشناسان، اعمال شکنجه و دفاع از این روش، منجر به ایجاد خشونت و گسترش آن در سطح داخلی و بین المللی شده است.

نخستین قربانی پس لرزه انتشار گزارش شکنجه سیا

جدید ترین مطالب سایت