لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اظهارات رییس کمیسیون حقوقی مجلس درباره شیوه جدید رسیدگی به جرم قاچاقچیان مواد مخدر /با اعدام موافقیم اما...

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می گوید در قانون آیین دادرسی کیفری که از سال آینده اجرایی می شود روند رسیدگی به جرم قاچاقچیان مواد مخدر تغییر خواهد کرد.

هموطن:الله یار ملکشاهی، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در مورد برخی تلاش ها برای حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر به خبرنگار نامه نیوز گفت: قاچاق مواد مخدر جرمی است که در اکثر کشورهای دنیا برای آن مجازات سنگینی در نظر می گیرند، حتی مجازاتی که برای آن در برخی کشورها لحاظ شده است، بسیار سنگین تراز مجازات هایی است که در کشور ما برای مجرمان مواد مخدر در قانون آمده است.

وی اظهار داشت: معتقدم فقط مجازات برای این دسته از مجرمان کافی نیست و ما باید کارهای فرهنگی، اقتصادی و اشتغالزایی را هم در کنار مجازات در نظر داشته باشیم. مجازات تنها می تواند کاهشی را در وقوع جرایم سبب شود ولی همه ماجرا به مجازات کردن ختم نمی شود، می بینیم علی رغم اینکه مجازات های سنگینی همانند حبس ابد و اعدام برای مجرمان مواد مخدر داریم ولی نه مصرف مواد مخدر کاهش یافته، نه از تعداد مجرمین کاسته شده لذا نیاز است برنامه دقیق تر و همه جانبه تری در این خصوص داشته باشیم.

ملکشاهی با بیان اینکه من با مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر موافقم، خاطرنشان کرد: اما باید با شرایط خاص مجازات اعدام در نظر گرفته شود، در وهله نخست باید با سرشاخه ها برخورد شود یعنی افرادی که یک باند تشکیل می دهند، سپس در روال رسیدگی به جرم انصاف و عدالت کاملا رعایت شود مثلا رسیدگی چند مرحله ای شود یا قابل تجدید نظر باشد یا اینکه قضات متعددی اظهارنظر کنند و کسانی که حقشان است اعدام شوند نه همه این مجرمان.

وی بااشاره با قانون آیین دادرسی کیفری که از تیر 94 اجرایی می شود، گفت: در این قانون پیش‎بینی شده است که یک رسیدگی کاملا منصفانه انجام شود، الان احکام دادگاهها در مورد مواد مخدر از همان ابتدا قطعی است و دادستان کل و ریس دیوان عالی کشور می توانند خودشان در ارتباط با این پرونده ها اظهارنظر کنند ولی ما گفته ایم دادگاه بدوی رسیدگی کند و در دیوان عالی کشور هم شعب رسیدگی کنند .

ملکشاهی خاطرنشان کرد: در شیوه رسیدگی به این دسته از جرم ها مدنظرمان این است که در قانون گذاری جدید حق متهمین مواد مخدر را همانند سایر متهمین در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: ما با اعدام برای مجرمان مواد مخدر مخالف نیستیم زیرا برخی هستند که جز با این تهدید قانونی که اعدام است دست از این کار برنمی دارند زیرا این موضوع برایشان سودآور است، این دسته از افراد اگر هم زندانی باشند یا شلاق بخورند و در حبس باشند بعد از آزادی مجددا همین کار را ادامه می دهند، در مورد این دسته از افراد ما نیز می گوییم اگر حکم اعدام است آن حکم قانونمنداجرایی شود.

 

جدید ترین مطالب سایت