لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

افزایش قیمت بنزین در سال آینده؟

وزیر نفت گفت: فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ نداریم.

خبرگزاری مهر: وزیر نفت گفت: فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ نداریم.

بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به این پرسش که با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و بنزین، آیا دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ دارد؟ گفت: فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین و سایر فرآورده های سوختی در سال ۹۴ نداریم.

همزمان با سقوط آزاد قیمت نفت خام در بازار جهانی قیمت انواع فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل هم در بازار کاهش شدید قیمتی را تجربه می کند.

بر این اساس با کاهش قیمت هر بشکه نفت به کانال ۴۰ دلار ، قیمت هر بشکه بنزین سوپر با اکتان بین ۹۲ تا ۹۵ هم در دو بازار فوب خلیج فارس و سنگاپور با کاهش شدید قیمت روبرو شده اند.

براساس گزارش های منتشر شده از سوی موسسات معتبر بین المللی، هم اکنون قیمت هر بشکه بنزین سوپر با اکتان ۹۲ در بازار فوب خلیج فارس به محدوده ۶۰ تا ۶۲ دلار کاهش یافته است. (هر بشکه بنزین معادل ۱۵۹ میلیون لیتر ظرفیت دارد).

به عبارت دیگر، با احتساب قیمت دلار بانکی در بازار ایران (۲۶۵۰ تومان) بهای هر لیتر بنزین سوپر با اکتان بالای وارداتی حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان (حدود ۳۷ تا ۴۰ سنت) تخمین زده می شود.

این در حالی است که هم اکنون بخش عمده ای از بنزین عرضه شده در جایگاه های سوخت کشور با اکتان ۸۷ توزیع می شود که با توجه به شکاف قیمتی بین بنزین سوپر و بنزین با اکتان ۸۷ در بازار جهانی، هم اکنون بهای هر لیتر بنزین اکتان پائین ۹۰ حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ تومان تخمین زده می شود.

از سوی دیگر، با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها دولت تدبیر و امید قیمت هر لیتر بنزین هم اکنون هر لیتر بنزین نیمه یارانه ای اکتان ۸۷ و اکتان ۹۰ را با قیمت ۷۰۰ و ۸۰۰ تومان و بنزین آزاد اکتان ۸۷ و ۹۰ را با قیمت ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ تومان در جایگاه ها عرضه می کند.

به گزارش مهر، با سقوط آزاد قیمت جهانی نفت و به تبع آن فرآورده های نفتی، هم اکنون شکاف بین قیمت بنزین عرضه شده در داخل کشور و بنزین عرضه شده در بازار جهانی به کمترین میزان ممکن در طول پنج سال گذشته تاکنون رسیده است.

در طول ۷ ماهه گذشته تاکنون بهای بنزین و گازوئیل در بازار جهانی کاهشی بیش از ۵۰ درصدی را تجربه کرده است و براساس تحلیل موسسات معتبر بین المللی، کاهش قیمت نفت خام و به دنبالش فرآورده های نفتی در سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه می یابد.

از این رو با سقوط آزاد قیمت جهانی نفت و بنزین، عملا دولت نمی تواند روی افزایش مجدد قیمت این فرآورده پرطرفدار نفتی در قالب لایحه بودجه سال آینده حساب باز کند، زیرا در غیر این صورت بهای بنزین در بازار خلیج فارس به مراتب ارزان تر از بنزین عرضه شده در داخل خواهد شد.

از سوی دیگر باید به این نکته هم اشاره کرد که مطابق با قانون هدفمندی یارانه ها دولت باید قیمت حامل های انرژی از جمله بهای بنزین را در قالب یک برنامه پنج ساله تا ۹۰ درصد قیمت ها در بازار فوب خلیج فارس افزایش دهد که با توجه به کاهش شدید قیمت ها در بازار جهانی و خلیج فارس عملا دست دولت برای گرانی مجدد بهای بنزین بسته شده است.

این در حالی است که همسو با سقوط آزاد قیمت بنزین متاثر از بهای نفت خام در بازار جهانی، انجمن جایگاهداران سوخت کشور اخیرا با انجام مکاتباتی با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران خواستار کسب مجوز واردات بنزین توسط بخش خصوصی شده اند.

ناصر رئیسی فرد اخیرا در گفتگو با مهر با بیان اینکه جایگاهداران سوخت آماده واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا هستند، گفته است: براساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید وزارت نفت مجوز واردات بنزین برای بخش خصوصی واقعی را صادر کند.

رئیس انجمن کارفرمایی جایگاهداران سوخت کشور با اعلام اینکه قرار بود شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خصوصی شود، تصریح کرد: جایگاهداران در صورت فراهم شدن زیر ساخت ها حاضر به واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا و مطابق با سیاست های وزارت نفت هستند.

افزایش قیمت بنزین در سال آینده؟

جدید ترین مطالب سایت