لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

واقعیاتی تلخ در مورد تاثیر مصرف سیگار و قلیان بر سلامت پوست

یک متخصص پوست و مو با بیان مهم ترین مضرات مصرف مکرر سیگار و قلیان افزود: به افراد توصیه می شود اگر می خواهند جوان بمانند سیگار و قلیان مصرف نکنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر حسین طباطبایی درباره عوارض مصرف مستمر سیگار و قلیان بر سلامت پوست گفت: سیگار و قلیان دارای ده ها مواد مضر از جمله نیکوتین است. استعمال مستمر این مواد بر سیستم گردش خون تاثیر می گذارند و موجب تنگ شدن عروق بدن از قبیل قلب، ریه، مغز، پوست و ...می شود.

وی با بیان اینکه مضرات مصرف قلیان بسیار بیشتر از سیگار است افزود: تهیه و استعمال سیگار بسیار آسانتر از قلیان است بنابراین بیشتر افراد سیگار را به صورت مستمر استفاده می کنند. استعمال این مواد موجب تنگ شدن عروق پوست و در نتیجه رسوب چربی در مویرگ ها می شود.

این متخصص پوست و مو یادآور شد: وظیفه اصلی عروق پوست تغذیه پوست است و هر چه این فرآیند به خوبی انجام شود افراد دارای پوستی شاداب، لطیف و سازنده خواهند بود اما متاسفانه تنگ شدن عروق پوست موجب اختلال این فرآیند می شود، در نتیجه پوست بسیاری از زیبایی های خود از قبیل شادابی و سازندگی را کاهش می دهد.

طباطبایی تصریح کرد: مصرف سیگار و قلیان موجب می شود پوست خاصیت ترمیمی خود را از دست بدهد و زمانی که خراش و زخمی به صورت عمدی و یا غیر عمدی در پوست ایجاد شود به کندی بهبود یابد که این مساله علاوه بر زیبایی در علم پزشکی نیز بسیار ناخوشایند محسوب می شود.

این متخصص پوست و مو افزود: در برخی مواقع که این افراد برای درمان ضایعات پوستی به مراکز درمانی مراجعه می کنند نه تنها زخم و جای بخیه در آنها با تاخیر بهبود می یابد از طرفی احتمال بروز عفونت نیز در آنها افزایش می یابد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تیره شدن پوست را یکی دیگر از عوارض این مساله دانست و گفت: تیرگی پوست در افرادی که پوست تیره دارند بیشتر ایجاد مشکل می کند.

وی یادآور شد: اقدامات زیبایی مانند لیزر، بوتاکس، پلینگ و درم ابریژن در افرادی که به صورت مستمر سیگار و قلیان مصرف می کنند به خوبی پاسخگوی نیاز این افراد نیست به گونه ای که این مساله قبل از آغاز کار توسط پزشک به بیمار عنوان می شود اما باز بسیاری از این افراد از اقدامات زیبایی که انجام داده اند بسیار ناراضی هستند و احساس رضایت نمی کنند.

طباطبایی با بیان اینکه تمام این عوارض بیان شده تنها برای خود فرد ایجاد عارضه می کند و از لحاظ زیبایی آنها را دچار مشکل می سازد گفت: استعمال مکرر سیگار و قلیان علاوه بر عوارض عنوان شده خطرات بسیاری از جمله ابتلا به سرطان لب، دهان، و مخاط را در پی دارد.

این متخصص پوست و مو سرطان بازال سل کارسینوما (BCC ) را یکی از سرطان های شایع لب دانست و گفت: عوامل دیگری از جمله آفتاب نیز در بروز این سرطان نقش دارند اما مصرف سیگار و قلیان نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این بیماری نقش دارند. این نوع سرطان در بدن ریشه نمی دواند بنابراین اگر به موقع تشخیص داده شود با جراحی بهبود می یابد.

وی خاطرنشان کرد: سرطان اسکواموس سل کارسینوما (SCC) یکی دیگر از سرطان های شایع دهان و لثه است که می تواند بر اثر استعمال مکرر سیگار و قلیان ایجاد شود اما به دلیل اینکه این سرطان در بدن منتشر می شود می تواند اعضای حیاتی بدن را نیز با سرطان درگیر سازد.

واقعیاتی تلخ در مورد تاثیر مصرف سیگار و قلیان بر سلامت پوست

جدید ترین مطالب سایت