لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ادبیاتی که در فیسبوک مد شده است!

گلایه تازه یک مترجم از ادبیاتی که به تازگی مد شده است.

ادبیاتی که در فیسبوک مد شده است!

مهشید میر معزی در گفت وگویی اظهار کرد: گاهی که در فضای فیسبوک و دیگر فضاهای مشابه پرسه می زنم با متن ها و نقل قول هایی مواجه می شوم که نه تنها از بزرگان ادبیات و یا اندیشمندان نیستند، بلکه پر از غلط های املایی اند. این متن ها و نقل قول ها در حالی دائما از سوی کاربران به روز می شوند که هیچ کس تلاشی برای بررسی صحت و سقم آن ها نمی کند.

او درباره این موضوع توضیح داد: گمان می کنم برخی افراد برای اینکه بگویند ما ملتی فرهنگی هستیم و به خاطر احساس گناه، خود را ملزم می دانند هر روز تعدادی از این جملات را اشاعه دهند و این گونه گمان می کنند سهم و مسؤولیت فرهنگی خود را انجام داده اند. البته آنان نمی دانند بسیاری از جملاتی که کپی می کنند نوشته بزرگان ادبیات و اندیشمندان نیست.

میرمعزی همچنین اظهار کرد: متاسفانه در متن های این شبکه های اجتماعی آن قدر غلط های املایی زیاد شده که گاهی به نوشته های نویسنده های معروف هم کشیده شده است.

او در ادامه بیان کرد: متاسفانه در حال حاضر کپی کردن متن ها سهم ما از تمام فعالیت های فرهنگی است. آن چنان که برخی از افراد در همین شبکه های اجتماعی با چند کپی از کار دیگران دچار توهم می شوند و به اسم نقد شروع به فحاشی به بزرگان می کنند؛ در حالی که نقد با فحاشی فرق دارد.

میرمعزی با بیان این که بسیاری از حرف هایی که ما می زنیم در حد ادعا ست، اضافه کرد: باید قبول کنیم که ما نتوانسته ایم از داشته های مان هم بهره مناسب ببریم. مثلا مدام می شنویم که مولانا از آن ماست ولی چرا ترکیه آن را مال خود کرده است. به جای ایراد گرفتن از دولتمردان ترکیه باید بپرسیم دولتمردان ما «مثنوی» مولانا را به چند زبان ترجمه کرده اند و به عنوان هدیه به دولتمرادن کشورهای خارجی داده اند؟ این کاری است که دولت ترکیه انجام داده است و ما انجام نداده ایم.

این مترجم در حال حاضر کتابی با عنوان «روایت هایی از گوته» را ترجمه کرده است که به زودی از سوی انتشارات ثالث به چاپ می رسد. 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت