فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

امنیتی شدن موضوع فضایی به سود هیچکس نیست

در روزهای گذشته، خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس جمهور طی حکمی معاون علمی و فناوری خود را موظف به ایجاد مرکز ملی فضایی کرده است.

در روزهای گذشته، خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس جمهور طی حکمی معاون علمی و فناوری خود را موظف به ایجاد مرکز ملی فضایی با هدف هماهنگی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت های فضایی کرده است. 

 صرف نظر از ضرورت وجود چنین مرکزی برای کشور ما به عنوان یک قدرت نوپا در عرصه فعالیت های فضایی، واکنش رسانه های عمدتا وابسته به جریان مخالف دولت به این موضوع در نوع خود بسیار جالب توجه بود. 

تیترهای جنجالی که خبر از انحلال سازمان فضایی یا پژوهشگاه فضایی و برباد رفتن دستاوردهای فضایی میداد همچنین تحلیل های منتشرشده در زمینه معامله احتمالی دولت با کشورهای ۱+۵ بر سر منافع فضایی، همگی حاکی از نگرانی عمیق برخی از ایجاد این مرکز بود. اینکه چرا عده ای از تقویت هماهنگی، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت های فضایی تا این حد نگران شده اند و موضوع را به رسانه ها کشانده اند در این مقال نمی گنجد. 

اما آیا موضوع مرکز ملی فضایی و اصلاحات مورد نظر دولت برای ساماندهی فعالیت های فضایی که طرح ریزی آن سابقه ای به درازای دولت تدبیر و امید دارد، ربطی به مذاکرات هسته ای و تحریم ها دارد؟ یا ارتباط دادن این موضوعات در مقطع کنونی تنها با هدف فشار به دولت و البته با تحریک همان عده نگران صورت می گیرد؟

نکته حساسی که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که اگر ارتباطی بین موضوع فضایی و مذاکرات هسته ای وجود نداشته باشد، این گمانه زنی ها آن هم بطور علنی مصداق گرا دادن به دشمن است و تنها کار را بر تیم مذاکره کننده و فعالان حوزه فضا سخت خواهد کرد. 

مدعیان حفظ منافع فضایی قطعا می دانند که منافع ملی، عرصه ماجراجویی سیاسی و جناحی نیست و دانشمندان جوان ما نباید بهای قدرت طلبی و بی تدبیری آنها را بپردازند. البته ماهیت صلح آمیز فعالیت های فضایی کشورمان بر همگان آشکار است و با تدبیر مسؤولین و اصلاحات ساختاری مطلوب، روند توسعه فضایی کشور پرشتاب تر از گذشته ادامه خواهد یافت.

اما با توجه به دغدغه های دلسوزان واقعی حوزه فضایی و برای کاهش احتمال هر نوع ارتباط یافتن فعالیت های فضایی با موضوعات حساسیت برانگیز پیشنهاد می شود در ساختار جدید، اولا مدیران فضایی حتی الامکان از میان افراد با سوابق غیرنظامی و دارای وجهه علمی و بین المللی انتخاب شوند، ثانیا هر نوع فعالیتی که شائبه نظامی بودن برنامه های فضایی کشور را تقویت می کند به خارج از مجموعه سازمان فضایی منتقل شود، ثالثا مجموعه هایی که سوابق غیرفضایی و تولیدات بعضا با کاربری دومنظوره دارند از سازمان فضایی منفک و جهت استمرار فعالیت به جایگاه مناسب در دولت انتقال داده شوند.

به این ترتیب امید است با اقدامات مذکور همچنین گسترش همکاری های بین المللی، صلح آمیز بودن برنامه های فضایی کشور هیچگاه مورد تشکیک قرار نگیرد.

امنیتی شدن موضوع فضایی به سود هیچکس نیست

امنیتی شدن موضوع فضایی به سود هیچکس نیستدر پایان ذکر این نکته ضروری است که تجربه تلخ تحریم هسته ای نشان داد دشمنان از هر دستاویزی برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه ایران بهره خواهند برد. لذا در شرایط حساس کنونی باید هوشمندانه عمل کرد و از موضع گیری ها و اظهارات غیرمسؤولانه اجتناب نمود.

گره زدن تغییر در ساختار حوزه فضایی کشور به موضوع تحریم ها با هر هدفی که باشد مردود است. چراکه تغییر و تحول در ساختار سازمان های نوپا امری اجتناب ناپذیر است و این تغییرات در سایه ارزیابی مداوم از عملکرد و دستاوردهای سازمانی صورت می گیرد. به علاوه، یک دهه فعالیت فضایی کشور نشان می دهد که دستاوردهای فضایی بیش از آن که مرهون ساختارها باشد مدیون تلاش و پشتکار پژوهشگران بی ادعای این عرصه بوده است. 

پژوهشگرانی که در هر ساختاری تنها با انگیزه ارتقای علمی-صنعتی کشور و فارغ از ملاحظات فردی و گروهی، پرتلاش و موفق ظاهر می شوند. بنابراین اگر پس از نزدیک به دوسال بررسی و مطالعه کارشناسی، بازسازی ساختاری حوزه فعالیت های فضایی در دستور کار دولت قرار گرفته است و جمع بندی رئیس جمهور محترم بر این امر محقق شده است، همگی باید در جهت اجرای آن همکاری و مشارکت کنیم. به امید روزی که ایران اسلامی در همه عرصه ها از جمله فناوری فضایی، پیشتاز و سربلند باشد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ

جدید ترین مطالب سایت