فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

مثلث داعش-ترکیه-اروپا / دروازه بهشتی تروریستها

تروریستهای اروپایی با پرداخت مبلغ ناچیزی حدود ۳۰ دلار به قاچاقچیان می توانند به هنگام روز از مرز عبور کنند و این امر به موضوعی عادی در این منطقه تبدیل شده است. تلاش های مقامات ترکیه برای جلوگیری از عبور افراد از مرز تاکنون با شکست مواجه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر پایگاه اینترنتی آنتی وار در گزارشی از آقچه قلعه به قلم روی گوتمن با عنوان «ترکیه نقش یک بزرگراه را برای انتقال افراط گرایان به سوریه ایفا می کند»، نوشت:

برای همسر مرد مسلحی که متهم به کشتن چهار نفر در فروشگاه یهودیان در پاریس است، فرار از اتهامات درباره همدستی در حملات تروریستی شارلی ابدو نسبتا آسان است.زمانی که حیات بومدین 26 ساله به ترکیه رفت قدم در مسیری گذاشت که پیش از او صدها یا شاید هزاران تن دیگر از داوطلبان افراطی اروپایی برای پیوستن به گروه داعش در آن قدم نهاده بودند.

او با کمک قاچاقچیان و چند همراه دیگر در روز هشتم ماه ژانویه در شهر مرزی آقچه قلعه ترکیه از طریق یک گذرگاه مرزی متروکه وارد شهر تل ابیض در سوریه شد، شهری که چندین ماه است پایگاه داعش محسوب می شود.

یک مقام امنیتی ترک در حالی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد حیات بومدین از جاده ای بین آقچه قلعه و تل ابیض عبور کرد و حتی اگر گاردهای مرزی ترکیه از این موضوع اطلاع می یافتند هم نمی توانستند کاری انجام دهند و مانع از ورود او به سوریه شوند.

ترکیه تأکید می کند در حال برداشتن گام هایی به منظور جلوگیری از روند عضوگیری گروه داعش است. اما مشاهدات خبرنگاران در ترکیه از جمله خبرنگار موسسه "مک کلاچی" در آقچه قلعه و سه روستای اطراف نشان می دهد یک تبعه خارجی به آسانی می تواند از مرز ترکیه عبور کرده و وارد سوریه شود.

آنها با پرداخت مبلغ ناچیزی حدود 30 دلار  به قاچاقچیان  می توانند به هنگام روز از مرز عبور کنند و این امر به موضوعی عادی در این منطقه تبدیل شده است.تلاش های مقامات ترکیه برای جلوگیری از عبور افراد از مرز تاکنون با شکست مواجه شده است.

ساکنان محلی روستاها می گویند اتباع خارجی به طور عادی و منظم وارد سوریه می شوند و می توانند به دیگر شهروندان خارجی برای عبور از مرز یا یافتن یک قاچاق چی مطمئن کمک کنند. این روستائیان می گویند این کار به یک تجارت در این مناطق تبدیل شده است.

یک کشاورز در روستایی در حدود 30 کیلومتری آقچه قلعه می گوید: رفتن به سوریه کار آسانی است. او همچنین گفت: حتی نیازی به یک قاچاقچی نیز نیست و تنها باید کمی پیاده روی کنید.

یکی دیگر از روستائیان می گوید اگر افراد لباس یک چوپان را بر تن کنند و این گونه وانمود کنند که در حال جمع آوری گله هستند می توانند به آسانی از مرز عبور کنند و وارد سوریه شوند. او گفت: می توانید از مرز عبور کنید بدون آن که کسی جلوی شما را بگیرد. تنها باید راه بروید.

بر اساس ارقامی که دولت آمریکا ارائه کرده است حدود 15 هزار تروریست خارجی در در کنار شورشیان داعش هستند. افکار عمومی آمریکا و اروپا آنها را بزرگترین تهدید امنیتی جدی بر روی کره زمین قلمداد می کنند.

ترکیه به بزرگراهی برای انتقال تروریستها به سوریه تبدیل شده است. رئیس دستگاه اطلاعاتی آلمان هفته گذشته اعلام کرد « بیش از 90 درصد » از 550 نفری که آلمان را ترک کرده اند تا به صورت داوطلبانه به شورشیان داعش بپیوندند، از طریق ترکیه وارد سوریه شده اند.

هانس جورج میسن در روز 12 ماه ژانویه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد: ما از ترکیه خواسته ایم و می خواهیم تا مانع از سفر افراد از طریق خاک خود به سوریه شود.

مقامات ترکیه این مسئولیت را بر عهده نمی گیرند و می گویند این کشور قربانی شده است. یک مقام امنیتی ترکیه اذعان کرد آنکارا اقدامات بیشتری می تواند انجام دهد . او بر لزوم آموزش و استقرار نیروهای امنیتی بیشتر در منطقه آقچه قلعه به منظور جلوگیری از ورود اتباع خارجی به سوریه تأکید کرد. این مقام ترک در عین حال اعلام کرد دیگر کشورها نیز نتوانسته اند مانع از خروج آن دسته از شهروندانی شوند که قصد سفر به سوریه را دارند.

اما به واقع، صدها و شاید هزاران نفر می توانند روزانه و از مجراها و گذرگاه های غیر قانونی از مرز عبور کنند و وارد سوریه شوند. یکی از شلوغ ترین گذرگاه های مرزی "بوکت"  دهکده ای است که 25 خانوار در آن زندگی می کنند و در ده مایلی غرب آقچه قلعه قرار دارد و مسیر  صعب العبوری دارد.

این در حالی است که مقاماات ترکیه می گویند به منظور جلوگیری از قاچاق افراد در مرزها اقداماتی انجام داده اند. اما بنظر کارشناسان این موانع برای ممانعت از ورود شهروندان سوری به ترکیه ایجاد شده است. به گفته ساکنان سه روستا که خبرنگار مک کلاچی از آن ها بازدید کرده است، هیچ نظارتی بر روند عبور افرادی وجود ندارد که قصد رفتن به سوریه را دارند. دوربین هایی که در مرزها نصب شده اند برای جلوگیری از ورود اتباع سوریه به ترکیه هستند نه خارج شدن افراد از ترکیه برای ورود به سوریه.

جدید ترین مطالب سایت