فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

سرنوشت عربستان پس از ملک عبدالله

با درگذشت ملک عبدالله و جانشینی ملک سلمان بجای وی، گمانه زنی ها در داخل و خارج عربستان در مورد آینده این کشور و سرنوشت عربستان آغاز شده است. اسوشیتدپرس در گزارشی به قلم آدام شرک در این مورد نوشت:

پادشاه جدید عربستان سعودی در حالی زمام امور در این کشور را به دست می گیرد که بهای نفت،  که مهمترین منبع درآمدی عربستان سعودی محسوب می شود،  بسیار پایین آمده است. همچنین،  ملک سلمان بن عبدالعزیز همزمان با چالش های رو به رشدی از ناحیه فعالان سیاسی در داخل عربستان سعودی روبروست. در عین حال، در کشورهای همسایه عربستان سعودی نیز بحران هایی شکل گرفته است که برای عربستان بسیار مهم است. ملک سلمان از از یک سو با بحران یمن در مرزهای جنوبی عربستان سعودی روبروست و از سوی سوی دیگر با تهدیدات گروه افراطی داعش در شمال کشورش مواجه است.

سرنوشت عربستان پس از ملک عبدالله

با این حال،  بعید به نظر می رسد که ملک سلمان تغییری اساسی در سیاست های این کشور به وجود آورد و از تفکر بسیار محافظه کارانه وهابیت فاصله بگیرد.

پادشاهان عربستان سعودی مشروعیت خود را از طریق جلب حمایت نهادهای دینی محافظه کار در این کشور کسب می کنند این امر باعث می شود که احتمال بروز تغییرات بنیادین در عربستان سعودی اندک باشد. ملک سلمان در فرصت های زیادی که هم به عنوان وزیر دفاع و هم به عنوان ولیعهد داشته است بر سیاست های دولت عربستان سعودی تاثیر گذاشته است.

سیمون هندرسون، مدیر برنامه خلیج فارس و سیاست انرژی در موسسه واشنگتن،  می گوید: بزرگترین نگرانی عربستان سعودی از تحولات یمن است،  زیرا یمن تا کنون حیاط خلوت عربستان سعودی محسوب می شد.

سرنوشت عربستان پس از ملک عبدالله

از سوی دیگر،  دولت بحرین نتوانسته است اعتراضات شیعیان این کشور را خاموش کند. اکثریت جمعیت بحرین شیعه هستند،  اما خاندان سلطنتی بحرین سنی هستند. دولت بحرین در سرکوب اعتراض های شیعیان این کشور  از حمایت های همه جانبه سیاسی و امنیتی عربستان برخوردار بوده است،  اما تا کنون در این زمینه توفیق چندانی نداشته است.

کاهش حدود 60 درصدی بهای نفت از تابستان گذشته تا کنون می تواند قدرت مانور ملک سلمان را در دراز مدت کاهش دهد.عربستان سعودی برای ادامه تامین بودجه خود به درآمدهای نفتی متکی است. درست است که این کشور دارای ذخایر عظیم ارزی است،  اما استمرار بهای پایین نفت در بازارهای جهانی می تواند ریاض را از تامین درآمد لازم برای ادامه برنامه های خود در داخل و اعمال نفوذ سیاسی در خارج محروم کند.خاندان سلطنتی عربستان سعودی در صنعت نفت این کشور حضور گسترده دارند. یکی از پسران ملک سلمان معاون وزیر نفت عربستان سعودی است.

از سوی دیگر، ملک سلمان در داخل کشور نیز با فشارهای زیادی روبروست. او از آن دسته از اعضای خاندان سلطنتی که به وی نزدیک تر هستند حمایت می کند. شاهزاده مقرن که 69 سال دارد ولیعهد وی است. او جوانترین پسر در قید حیات ملک عبدالعزیز،  بنیانگذار عربستان سعودی،  است.از سوی دیگر، ملک سلمان شاهزاده محمد بن نایف را به عنوان جانشین ولیعهد عربستان سعودی انتخاب کرد. شاهزاده محمد بن نایف پسر برادر تنی ملک سلمان است. پادشاه جدید عربستان سعودی همچنین یکی از پسرانش به نام شاهزاده محمد بن سلمان را به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد.

سرنوشت عربستان پس از ملک عبدالله

اکثریت جمعیت عربستان سعودی را جوانان تشکیل می دهند. این گروه از جمعیت عربستان سعودی فشار زیادی بر خاندان سلطنتی این کشور وارد می کند. بیش از نیمی از جمعیت بیست میلیونی عربستان سعودی زیر 25 سال سن دارد.از سوی دیگر،  گسترش سریع استفاده از رسانه های اجتماعی باعث شده است که گروه های بیشتری از مردم عربستان سعودی،  از نیروهای افراطی گرفته تا مدافعان حقوق زنان،  به اعتراض روی آورند. ملک سلمان باید درباره نحوه برخوردش با فعالان سیاسی و اجتماعی در عربستان سعودی نیز به سرعت تصمیم گیری کند.

ملک عبدالله،  پادشاه پیشین عربستان سعودی، اقداماتی را برای اعطای برخی آزادی ها به زنان انجام داد. برای مثال،  این امکان را فراهم آورد که زنان در شورای مشورتی عربستان سعودی حضور یابند. دولت عربستان سعودی در سال 2012 برای اولین بار به زنان این کشور اجازه داد در مسابقات المپیک شرکت کنند.با این حال، هنوز محدودیت های زیادی در خصوص زنان و آزادی های آنها در عربستان سعودی باقی است. زنان در عربستان سعودی به شدت این محدودیت ها را به چالش می کشند. آنها به طور ویژه با ممنوعیتی که در خصوص رانندگی زنان در عربستان سعودی وضع شده است مخالفت می ورزند.

بعید به نظر می رسد اقدامات چالش برانگیزی که در عربستان سعودی صورت می گیرد در دوران زمامداری ملک سلمان کاهش یابد.

علی الاحمد، مدیر موسسه امور خلیج (فارس) در واشگتن،  می گوید : مردم عربستان سعودی بیشتر از گذشته علاقمند هستند که در امور اجتماعی و سیاسی مشارکت اشته باشند. وی می افزاید: هنگامی که ملک عبدالله به قدرت رسید،  مردم عربستان سعودی امید زیادی داشتند. اما به گمان من، این امید اکنون وجود ندارد. مردم فکر می کنند که سلمان هم مانند دیگر شاهزاده های سعودی است که تمایلی به حضور آنها در ساختار قدرت ندارد. به همین دلیل،  من گمان می کنم مردم عربستان سعودی خواسته های بیشتری را مطرح خواهند کرد.

سرنوشت عربستان پس از ملک عبدالله

جدید ترین مطالب سایت