لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ظریف: در صورت تحریم کنگره غنی سازی را افزایش خواهیم داد

وزیر خارجه کشورمان امروز در اجلاس جهانی اقتصاد در سوئیس اعلام کرد طرفین در مذاکرات می توانند به توافقی دست یابند که تضمین کننده برنامه صلح آمیز هسته ای ایران باشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان امروز در اجلاس جهانی اقتصاد در سوئیس، در نشستی با عنوان "چشم انداز ژئوپولیتیک" که با همکاری خبرگزاری آسوشیتدپرس در داووس برگزار شده بود، در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته ای و احتمال تحریم های جدید کنگره علیه ایران گفت: "ما یقیناً [در مذاکرات هسته ای] آماده دستیابی به یک توافق هستیم. امیدوار هستم که با رویارویی مواجه نشویم، رویارویی کمکی به کسی نخواهد کرد".

ظریف  در ادامه تأکید کرد که اگر پای عزت ایران به میان بیاید ابایی از رویارویی نخواهد داشت. "اما فکر نمی کنم که این امر ضروری باشد. من اعتقادی ندارم که 10 سال رویارویی نتایج مثبتی برای هیچ کس نخواهد داشت. 10 سال تحریم 19 هزار و 800 سانتریفیوژ در پی داشته، دقیقاً آن چیزی که [تحریم ها] می خواستند متوقف کنند. همچنین سختی های اقتصادی برای مردم ایران پدید آورده اند، این نمونه ای کلاسیک از بازی باخت ــ باخت است".

وی با اشاره به توافق سال گذشته در ژنو گفت: "ما دو هدف را تعیین کردیم: نخست اینکه ایران دارای یک برنامه هسته ای صلح آمیز باشد،  که حق ایران است...، هدف دوم این بود که این برنامه منحصراً صلح آمیز است و تمام تحریم ها و محدودیت ها علیه ایران برداشته خواهد شد. ما راه زیادی را آمده و گزینه های زیادی را بحث کرده ایم".

ظریف گفت این امید غربی ها که می توانند تحریم ها را نگه داشته و در همان حین با ایران به توافق دست یابند، هیچ گاه اتفاق نخواهد افتاد. "تحریم ها برای هدفی طراحی شده بودند. اکنون این هدف قابل دسترسی است. در حقیقت ما می توانیم به توافقی دست یابیم که تضمین کند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز بوده و خواهد بود".

وزیر امور خارجه در ادامه گفت که ایران معتقد است تسلیحات هسته ای هیچ تأثیر مثبتی در امنیت کشور ندارند و بلکه آن را تضعیف می کند. "ما اعتقادی نداریم که نابودی حتی دوطرفه نسخه ای برای یک زندگی خوب است".

"ما بسیار خرسندیم که یک دولت غیرهسته ای بوده و باقی بمانیم و با کمال میل تمام تضمین ها را ارائه می کنیم که این تجهیزات مرگبار را نمی خواهیم. فتوای مذهبی در ایران است که تسلیحات هسته ای کاملاً غیرانسانی و مغایر با اصول بنیادین ما است".

ظریف با اشاره به "می توانیم به زودی به یک توافق دست یابیم" گفت افرادی وجود دارند که نمی خواهند توافق منعقد شود. "بسیاری از این افراد دارای تأثیر بسیار زیادی در کنگره آمریکا هستند و به کنگره فشار می آورند تا در حقیقت فرآیند [مذاکرات] را از مسیر خارج سازند. به همین دلیل است که وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان روز گذشته مطلبی، که من از آن خوشم نیامد البته، در واشنگتن پست نوشته و از آنها خواستند که این اقدام را انجام ندهند".

وی در ادامه واکنش ایران به اعمال هر گونه تحریم جدید را چنین تشریح کرد: "ایران مجبور به پاسخ دادن به این نیست ... ما یک توافق داشتیم و هدف از آن دستیابی به توافق جامع بود و اگر کسی آن را تخریب کند معتقدم که جامعه بین المللی باید آن را منزوی سازد، چه کنگره آمریکا باشد و چه جای دیگر. اکنون زمان آن فرا رسیده که جامعه بین المللی در برابر فرآیندی که یک دستاورد مهم را از بین خواهد برد، استوار بایستد".

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با تأکید بر "تحریم های جدید توسط کنگره آمریکا برنامه مشترک اقدام را از بین خواهد برد" گفت: "رئیس جمهور آمریکا این قدرت را دارد که آن را وتو کند، اما مجلس ما دست به اقدام متقابل خواهد زد و در قانون اساسی ما رئیس جمهور قدرت وتو کردن تصمیم پارلمان را ندارد. بنابراین خارج از کنترل ما خواهد بود. اگر کنگره آمریکا این قانون را تصویب کند پارلمان ما تلافی خواهد کرد، رئیس جمهور آنها می تواند وتو کند اما نمی دانم ما چه کاری می توانیم انجام دهیم".

ظریف در ادامه گفت که مجلس ایران به صورت علنی اعلام کرده که اگر تحریم های جدید تصویب شوند، قانونی مصوب خواهند کرد که "دولت را موظف می کند اگر تحریم های جدید علیه ایران اعمال شوند، غنی سازی را افزایش دهیم. اکنون غنی سازی تا 20 درصد را متوقف کرده ایم، که برای رآکتور تهران نیاز داشتیم ... ایران نیازهای دیگری برای غنی سازی حتی با غنای بیشتری دارد و آنها [مجلس] خواهان آن هستند".

وی در ادامه با اشاره به کاهش اخیر قیمت نفت گفت که این سؤال وجود دارد که آیا این امر اقتصادی بوده یا ابعاد سیاسی نیز داشته اند، "اما آن گونه که در وال استریت ژورنال نیز اشاره شده، میان کشورهایی که از افت قیمت نفت ضرر خواهند دارد، از نقطه نظر تولید ناخالص ملی، ایران بین 35 کشوری که زیان خواهند دید، در رتبه 20 قرار دارد. برخی دوستان ما که قیمت ها را پایین می آورند در رتبه های چهار و پنج قرار دارند. بنابراین آنها بسیار بیشتر از ایران آسیب خواهند دید".

وزیر خارجه افزود: "ما وابستگی به نفت را در بودجه از حدود 50 درصد به 30 درصد کاهش داده ایم. کاهش قیمت نفت این امر را بر ما تحمیل کرده که به نوعی خوب است".

ظریف گفت که کاهش قیمت نفت "تأثیر تحریم ها بر ایران را کاهش می دهد زیرا اکنون که قیمت نفت پایین است تأثیر [تحریم ها] بر اقتصاد ما نسبت به یک ماه پیش بسیار کمتر شده است، بنابراین پیامدهای اقتصادی این هستند که ما تمایل کمتری به توافق خواهیم داشت و در نتیجه نسبت به سال قبل آمادگی کمتری برای امتیازدهی به منظور نیل به توافق خواهیم داشت زیرا دستاورد کمتری خواهیم داشت".

با وجود منابع بزرگ درآمدهای نفتی و گازی چهار میلیون نفر در عربستان زیر خط فقر زندگی می کنند.

عربستان در دهه های گذشته در اقتصاد خود به درآمدهای نفت خام وابسته بوده است و این کشور در صدر کشورهای صادر کننده نفت خام قرار دارد. همچنین در ایجاد اشتغال سیاست تبعیض وجود دارد و میزان فقر و بیکاری در این کشور افزایش یافته است.

در حال حاضر این پرسش مطرح است که پس از وفات ملک عبدالله چه تغییراتی در وضع اقتصادی عربستان ایجاد خواهد شد؟

عبدالله ضاهر گزارشگر این شبکه در گزارشی در این زمینه افزود: عربستان سعودی یکی از کشورهایی بوده که از ذخایر نفتی بسیار بالایی برخوردار بوده و بزرگ ترین کشور صادره کننده نفت در جهان است. حجم ذخایر گاز این کشور سیصد تریلیون متر مکعب برآورد شده است. اقتصاد عربستان در سه دهه گذشته و مشخصا در دوران ملک فهد و ملک عبدالله با رشد قابل ملاحظه ای روبرو بوده است. در دوران ملک فهد چالش ها و تغییرات اقتصادی متعددی رخ داد. وی سیاست تقویت ثبات در بازار جهانی نفت را دنبال کرد. عربستان بیست و پنج درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. وی چاه های نفت را توسعه داد و سرمایه گذاری خارجی هنگفتی در بخش نفت عربستان صورت گرفت.

گزارشگر اضافه کرد: زمانی که ملک عبدالله قدرت را در عربستان به دست گرفت این کشور سیاست تنوع در منابع درآمدی را آغاز کرد. سیاست مداران عربستانی پیش از وی بر تکیه بر درآمدهای نفتی تاکید داشتند ولی ملک عبدالله به بخش های غیر نفتی به ویژه صنایع غذایی توجه کرد. در دوران ملک عبدالله صنایع غیر نفتی هشت، بخش ارتباطات هفت و بخش برقی چهار درصد رشد کرد.

گزارشگر ادامه داد: درآمدهای نفتی عربستان در سال گذشته 200 میلیارد دلار بوده است ولی کاهش شدید بهای نفت میزان درآمدهای نفتی این کشور را به نصف کاهش داده است. کارشناسان پیش بینی می کنند کاهش بهای نفت و افزایش هزینه های دولت باعث کسری بودجه سی میلیارد دلاری برای عربستان شود. میزان ذخایر ارزی عربستان سعودی 800 میلیارد دلار است که می تواند هر گونه کسری بودجه را در سالهای  آینده جبران کند.

اما این کشور با 4 میلیون شهروند روبروست که زیر خط فقر زندگی می کنند و نرخ بیکاری در عربستان 15 درصد است. بخش هایی از عربستان سعودی با سیاست تبعیض روبرو هستند و از دستیابی به شغل محروم هستند.

ظریف: در صورت تحریم کنگره غنی سازی را افزایش خواهیم داد

جدید ترین مطالب سایت