لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا پشه ها عاشق خون انسان هستند

تا حالا به این فکر کردید که چرا پشه ها اینقدر عاشق خون انسان هستند؟ این عشق عجیب و جالب را در ادامه همین بخش دنبال کنید.

 

مجموعه : علمی

چرا پشه ها عاشق خون انسان هستند

تا حالا به این فکر کردید که چرا پشه ها اینقدر عاشق خون انسان هستند؟ این عشق عجیب و جالب را در ادامه همین بخش دنبال کنید.

دانشمندان دانشگاه راکفلر، ژن هایی را بررسی کردند که منجر به دلیل بروز نوعی تغییر تکاملی در پشه ها و علاقه مندشدن آن ها به انسان ها شدند.هزاران سال پیش تعدادی از پشه ها تغییر تکاملی قابل توجهی را از خود بروز دادند و به انسان ها علاقه نشان دادند. این تغییر موجب شد بسیاری از پشه ها حیوانات جنگلی را رها کرده و به سوی انسان ها حمله ور شوند.

دانشمندان حاضر در این پژوهش، به خوکچه های هندی و جوراب  شلواری برای انجام بررسی های شان متکی بودند.

آن ها دو نوع پشه را در رابی کنیا بررسی کردند؛ این پشه ها، Aedes aegypti formosus (پشه های سیاه) بودند که موجودات جنگلی را برای تغذیه ترجیح می دهند و نوع دیگر پشه قهوه ای رنگ Aedes aegypti aegypti بود که انسان ها را به عنوان غذا انتخاب می کند.

محققان پنج سال پیش لاروای پشه های کنیا را جمع آوری کردند و پس از پرورش دادن آن ها در آزمایشگاه، تایید کردند که ترجیحات غذایی این موجودات همچنان به همان روال پیشین بود. آن ها طی بررسی هایشان دریافتند پشه ها به بوی انسان علاقه مند می شوند و ژن هایی را کشف کردند که حاوی پروتئین هایی موسوم به «گیرنده های بو» هستند که بوهای مختلف را شکار می کنند.

دانشمندان 14 ژن مرتبط از این دست را شناسایی کردند با این حال، ژن گیرنده بوی موسوم به Or4 در پشه های عاشق انسان تا حد بالایی بیان می شد.

محققان حدس زدند که این ژن باید نوعی رایحه را در بوی بدن انسان شناسایی کند. آن ها از داوطلبان انسانی خواستند تعدادی جوراب شلواری بپوشند و سپس این جوراب ها را داخل ماشینی قرار دادند که برای جداسازی بوهای آن ها به صدها ماده شیمیایی منفرد تشکیل دهنده بوی بدن انسان طراحی شده بودند.

با استفاده از این ماشین، آن ها بر روی رایحه ای موسوم به sulcatone تمرکز کردند که در جوراب های پوشیده شده توسط خوکچه ها موجود نبود. مولفه sulcatone رایحه مهمی است که عامل بوی منحصر به فرد انسان است و ژن موجود در پشه های قهوه ای رنگ این رایحه را در بوی بدن انسان شناسایی می کند.

محققان هشدار داده اند مولفه sulcatone به تنهایی نمی تواند ترجیح این پشه ها برای انسان را توضیح دهد. آن ها sulcatone را به بوی خوکچه هندی افزودند و پشه های قهوه ای  رنگ هیچ ترجیح افزایش یافته ای برای این بو از خود نشان ندادند.

برسی جدید نمونه ای نادر از مشارکت  ژن ها در تکامل رفتاری است و جزئیات آن در نشریه Nature قابل مشاهده است

 

جدید ترین مطالب سایت