فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

«چشم آبی» مشهور سینما متولد شد

«پل نیومن»، بازیگر و کارگردان صاحب نام هالیوودی و برنده جوایز متعدد سینمایی، 89 سال پیش در چنین روزی متولد شد تا با حضور درخشان در عرصه سینما، خود را به عنوان معروف ترین «چشم آبی» تاریخ سینما معرفی کند.

خبرگزاری ایسنا: «پل نیومن»، بازیگر و کارگردان صاحب نام هالیوودی و برنده جوایز متعدد سینمایی، 89 سال پیش در چنین روزی متولد شد تا با حضور درخشان در عرصه سینما، خود را به عنوان معروف ترین «چشم آبی» تاریخ سینما معرفی کند.

«پل لئونارد نیومن» متولد 26 ژانویه 1926 از بزرگ ترین بازیگران تاریخ سینما محسوب می شود که نقش آفرینی او در فیلم های گنگستری همچنان در اذهان زنده است.

او در هفت سالگی برای اولین بار در اجرای تئاتر «رابین هود» در مدرسه به  روی صحنه رفت. نیومن در جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرد، اما به علت ابتلا به کوررنگی از خدمت سربازی معاف شد.

نیومن برای اولین بار در سال 1953 در نمایشی به نام «پیک نیک» روی صحنه تئاتر رفت و بعد از این نمایش بود که با کمپانی برادران وارنر قراردادی امضا کرد و اولین بار با فیلم «جام نقره ای» در سال 1954 وارد دنیای هنر هفتم شد.

«چشم آبی» مشهور سینما متولد شد

پس از آن با فیلم «کسی آن بالا مرا دوست دارد» (1956) و در ادامه با فیلم «گربه روی شیروانی داغ» (1958) در نقش مقابل «الیزابت تیلور» بازی کرد.

در دهه 50 «مارلون براندو» سرشناس ترین چهره سینمای آمریکا و جهان بود، اما اصول حرفه ای که وی به آن اعتقاد داشت، موجب شد او در هر فیلمی بازی نکند. به همین جهت تهیه کنندگان به دنبال چهره هایی شبیه او بودند تا بتوانند جایگزین او کنند.

«پل نیومن» از معدود بازیگرانی بود که دوره گذار هالیوود از دهه 50 به دهه های 60 و 70 را با موفقیت گذراند.

«تابستان گرم طولانی»، «تیرانداز چپ دست»، «پسرها دور پرچم جمع شوید»، «فیلادلفیایی های جوان»، «بیلیاردباز»، «نغمه های پاریسی»، «پرنده شیرین جوانی»، «هاد»، «نوع تازه ای از عشق»، «هارپر»، «لوک خوش دست»، «بوچ کسیدی و ساندنس کید»، «پیروزی»، «گاهی پنداری بزرگ»، «پول توجیبی»، «نیش» و «آسمان خراش جهنمی» از معروف ترین فیلم های این دوره زمانی بودند که پل نیومن در آن ها نقش آفرینی داشت.

نیومن علاوه  بر بازیگری، در عرصه فیلم سازی نیز فعال بود و چهار اثر بلند سینمایی از جمله «راچل راچل» (1968)، «تاثیر اشعه گاما بر گل های همیشه بهاری مردی در ماه» (1972)، «باغ وحش شیشه ای» و «بازی موش و گربه» را ساخت.

آخرین نقش آفرینی پل نیومن در سینما در سال 2003 رقم خورد که در فیلم «جاده پردیشن» نقش مقابل «تام هنکس» را بازی کرد و در سال 2007 رسمأ از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

نیومن در عرصه فعالیت های انسان دوستانه نیز فعال بود و به پناهندگان در کوزوو و چندین کشور دیگر کمک های میلیون دلاری انجام داد. او از مخالفین جدی جنگ ویتنام بود که «ریچارد نیکسون» را برای حمله به این کشور مورد انتقاد قرار داد.

در ژوئن 2008 زمانی که نیومن برای کارگردانی اجرای تئاتر «موش ها و آدم ها» اثر «جان اشتاین بک» آماده می شد، پزشکان از ابتلای وی به سرطان ریه خبر دادند. وی روز 26 سپتامبر 2008 در سن 83 سالگی درگذشت.

پل نیومن طی چند دهه فعالیت سینمایی 10بار نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول شد که تنها یک بار در سال 1978 برای فیلم «رنگ پول» این عنوان را کسب کرد. البته آکادمی اسکار جایزه انسان دوستانه (1987) و جایزه اسکار افتخاری (1989) را به وی اعطا کرد.

وی در سال 1962 جایزه بافتا و در سال 1995 جایزه خرس نقره ای برلین را برای بهترین بازیگری گرفت. نیومن در سال 1958 بهترین بازیگر جشنواره کن انتخاب شد و چهار جایزه بهترین بازیگر مرد گلدن گلوب در کارنامه افتخارات سینمایی او دیده می شود.

«رابرت ردفورد»، همبازی «پل نیومن» در فیلم هایی چون «بوچ کسیدی و ساندنس کید» و «نیش» بود؛ «سالی فیلد» در فیلم «فقدان رذالت» با «نیومن» هم بازی بود؛ «دانیل کراگ» در «جاده ای به سوی تباهی» در کنار «پل نیومن» ایفای نقش داشت.

«چشم آبی» مشهور سینما متولد شد

جدید ترین مطالب سایت