لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

نان کنجدی آفت جان مردم است

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی نان کنجدی را آفت جان مردم دانست و بر ضرورت حذف آن از چرخه تولید نان این استان به دلیل مخاطره جدی در سلامت تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایرنا ،  رئیس  مرکز بهداشت استان مرکزی نان کنجدی را آفت جان  مردم دانست و بر ضرورت حذف آن از چرخه تولید نان این استان به دلیل مخاطره جدی در سلامت تاکید کرد.

دکتر بابک عشرتی  روز چهارشنبه درجمع خبر نگاران  افزود:  بیشتر کنجدهای موجود در نانوایی ها، حاوی سم آفلاتوکسین هستند که به شدت برای سلامت زیانبار است  .

وی اظهار کرد: آفلاتوکسینها از جمله سم های تولید شده از کپک هستند که به دلیل اثرات مختلف بیوشیمیایی و بیولوژیکی مورد توجه بوده و توسط سویه های خاصی از قارچ ها تولید می شوند.

وی بیان کرد: کنجد از جمله دانه های روغنی پرمصرف در جامعه است که استفاده از آن بر روی انواع نان از علایق و عادات جا افتاده در بین خانوارها است ولی در صورتی که در محیط نامناسب و در معرض گرما و نور باشد تولید سم آفلاتوکسین می کند که با حرارت پخت نان هم اثرات آن از بین نمی رود.

دکتر عشرتی یادآور شد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته ، شرایط نگهداری کنجد در  نانوایی های استان مرکزی و حمل و نقل آن  مناسب نیست و مصرف آن با مخاطره جدی بهداشتی همراه است  .

دکتر عشرتی اظهار کرد: آفلاتوکسین علاوه بر سمیت ، باعت ایجاد مشکلات جنینی و کاهش توان ایمنی بدن نیز می شود و صد برابر بیشتر از پلی کلرینات بی فنل ها PCBs منجر به بروز سرطان می شوند .

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت : با توجه به جدی بودن خطر مصرف کنجد های آلوده برای سلامت ، ممنوعیت استفاده از کنجد در هر نوع نان و شیرینی درکارگروه گندم ، آرد و نان استان مرکزی به  تصویب رسیده و قرار است تا 15 بهمن امسال مصوبه آن برای اجرا ابلاغ  شود.

وی هم چنین گفت : انواع دانه های روغنی و مغزها در صورت خروج از پوست اگر در شرایط نامناسب از نظر رطوبت ،  نور و گرما قرار داشته باشند.

تولید سم افلاتوکسین می کنند حدود یکهزار و 600 نانوایی در استان وجود دارد که از این تعداد 600 نانوایی در شهرستان فعالیت دارند.

نان کنجدی آفت جان مردم است

جدید ترین مطالب سایت