لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

چرا بندر بن سلطان برکنار شد؟

روزنامه الاخبار لبنان در مقاله ای از وقوع دو کودتا در عربستان خبر داد و به بررسی علل و ریشه های برکناری بندر بن سلطان از قدرت و اهداف آینده آمریکا در عربستان پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از العالم، روزنامه الاخبار لبنان در مقاله ای به بررسی تحولات اخیر در عربستان و سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور پرداخت و از وقوع دو کودتا در مدت یک هفته در عربستان خبر داد و نوشت: روشن است که دو کودتای پی در پی در یک هفته در عربستان روی داد. کودتای نخست، خانوادگی و کودتای دوم آمریکایی بود. بسیاری درباره کودتای اول سخن گفتند، اما روند کودتای دوم همچنان درحال طرح ریزی و اجراست.

نویسنده مقاله ابتدا به تشریح روند کودتای خانوادگی در حاکمیت عربستان پرداخت و نوشت: ملک سلمان ساعاتی پس از مرگ برادرش عبدالله بن عبدالعزیز، شاه سعودی، "مقرن" را ولیعهد و "محمد بن نایف" را جانشین ولیعهد کرد. انتصاب بن نایف سناریوی طولانی و آرامی را که گفته شده است، عبدالله بن عبدالعزیز سال ها درحال طراحی آن بود، برهم زد. از این سناریو برداشت می شد که سلمان قبل از عبدالله درخواهد گذشت و مقرن  که از خاندان سدیری نیست، پس از عبدالله به پادشاهی خواهد رسید و با این کار متعب فرزند عبدالله وارث تاج و تخت وی خواهد شد. اجرای این سناریو دو هدف داشت. نخست کنار زدن خاندان سدیری و دوم، تضمین کنترل فرزندانش در قدرت.

اما این سناریو بعد از لحظاتی از مرگ عبدالله پایان یافت، یعنی همان لحظه ای که سلمان دستور تعیین محمد بن نایف را به عنوان جانشین ولیعهد و وارث آینده و نسل سوم سعودی صادر کرد. این طور روشن شد که کودتای اول، ماهیت و انگیزه خانوادگی داشت.

این نویسنده به تشریح کودتای دوم درعربستان پرداخت و نوشت: این کودتا یک هفته بعد از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی صورت گرفت. این کودتا دارای انگیزه و اهداف متفاوتی است. این کودتای اوباما است یا بهتر بگوییم جنبش اصلاحی دوم آمریکا در ریاض است. این تعبیر را می توان برای درک بهتر موضوع بکار برد که تعداد اعضای هیئت همراه اوباما در سفر اخیرش به عربستان مساوی با برخی شخصیت ها و مسؤولانی بود که بعد از سفر اوباما، از پست ها و مناصب حکومتی در عربستان کنار گذاشته شدند.

30 نفر همراه با اوباما به ریاض آمدند و با خروج او از ریاض، بیش از 30 نفر از شخصیت ها و مسؤولان سعودی از کاخ ها و مراکز تصمیم گیری عربستان خارج شده و از قدرت کنار گذاشته شدند. ورود و خروج این شخصیت ها با اراده و خواست آمریکا و در وهله نخست به دلایل سیاسی و در وهله بعدی چه بسا برخی دلایل شخصی صورت گرفته است.

این نویسنده در تشریح این دلایل سیاسی و چه بسا شخصی نوشت: درخصوص دلایل سیاسی، ثابت شده است که آمریکا در اولویت های روشنی به ویژه در این برهه زمانی در منطقه خاورمیانه دارد.

نخستین اولویت، مقابله با تفکر بنیادگرایی و تروریسم تندرو است که در همه رفتارهای آمریکا در منطقه ساری و جاری است و تاکنون به قوت خود باقی است.

الاخبار تأکید کرد، دغدغه آمریکا اکنون مقابله با تفکرات افراطی و تندرو دینی قبل از تبدیل شدن آن به تروریسم و ماهیت تروریستی است.

اینجاست که نه تنها عبدالله بن عبدالعزیز و بندر بن سلطان هم موفق نشدند، بلکه اولی موضع بی طرفانه ای داشت و دومی خودش در آن دست داشت. این عقیده بسیاری در واشنگتن و غرب است. بنابراین کودتای آمریکا در ریاض در راستای تامین منافع سیاسی خودش متولد شد. محمد بن نایف وارث تخت و تاج شد. او مرد مبارزه با تروریسم در زندان های سعودی و در صحرای عربستان و داخل و خارج از این کشور است. مردی است که در طول 10 ماه اخیر دوبار مهمان واشنگتن بود و مورد استقبال کامل کاخ سفید قرار گرفت. پدیده ای که روابط آمریکا و عربستان از زمان بندر بن سلطان به خود ندیده بود. بندری که خودش را همین کودتای آمریکا از چرخه قدرت در عربسان خارج کرد.

نویسنده این مقاله افزود: اوباما به عربستان آمد که به حاکمانش بگوید؛ زمان همزیستی با بنیادگرایی به سرآمده است. زمان سکوت در برابر منابع فکری و بنیادی و مالی آنها به سر آمده است. اوباما آمد تا به حاکمان جدید در ریاض بگوید؛ این همسر من است که بدون حجاب در بین شما در سرزمین شما ایستاده است. این تصور ائتلاف آینده ما است. تصویر کشور شما برای آینده. تصویری است که تیم عبدالله، بندر آن را درک نمی کند یا قبول نمی کند. این طور بخش دیگری از انگیزه های آمریکا نمایان می شوند به طوری که سیاست و مسائل شخصی در هم می آمیزد.

این نویسنده با اشاره به تاریخ فعالیت بندر به سلطان و روابطش در زمان بوش پدر و پسر با آمریکا و سهم او در روابط بین ریاض و واشنگتن در برهه گذشته نوشت: بندر بن سلطان از واشنگتن خارج شد. او دیروز از ریاض اخراج شد، زیرا کودتای سعودی او در طول سال ها موفقیت آمیز نبود. زیرا کودتای آمریکا در عربستان از جنبه سیاسی و شخصی به نظر می رسد که شانس بیشتری برای موفقیت دارد.

چرا بندر بن سلطان برکنار شد؟

جدید ترین مطالب سایت