لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

کمک های فوری ایران به عراق در جنگ با داعش/ مخالفت آمریکا با حضور ایران در ائتلاف

فوادمعصوم، در مصاحبه با روزنامه الحیات، درباره کمک های فوری ایران هنگام حملات داعش، اذعان رئیس جمهوری فرانسه به تحت فشار قرار داشتن برای دعوت نکردن ایران به ائتلاف آمریکایی ضد داعش سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهوری عراق درگفتگو با روزنامه الحیات درپاسخ به پرسشی مبنی براین که زمانی که ابوبکر البغدادی درموصل ظاهر شد، شما کجا بودید؟ گفت من درلندن بودم. 

خبرنگار الحیات درادامه پرسید: به نظر شما آیا این احتمال وجود دارد که درگیری با داعش درآینده نزدیک فیصله پیدا کند؟

فواد معصوم پاسخ داد: درگیری با داعش و تروریست ها کار آسانی نیست، زیرا این افراد پایگاه، تاسیسات یا مقرهای خاصی ندارند که هواپیماها بتوانند آن ها را بمباران کنند، بنابراین ما به چند مسئله نیاز داریم که مهم ترین آن ها یکپارچه کردن جامعه عراق و پایان دادن به نزاع های کنونی دراین کشور با صلح داخلی، آشتی و کنارگذاشتن فرقه افکنی است.

وی افزود: این درگیری و دو دستگی ها برای آینده کشوربسیارخطرناکند. باید درمسائل دینی بازنگری شود، زیرا نمی توان درباره موضوع سقیفه بنی ساعده، جنگید. به نظرمن ما باید روی آموزش تمرکزکنیم. همچنین باید جلوی کسانی را که تفکرات مبتنی برافراط گرایی را ترویج می کنند، بگیریم.

رئیس جمهوری عراق، درپاسخ به پرسش دیگری مبنی براین که آیا معتقدید افراط گرایی درکردستان این کشور درحال افزایش است؟ گفت: افراط گرایی درکردستان روند رو به رشد پیدا کرده است، اما روحانیون میانه رویی وجود دارند که شجاعانه با این تفکرمقابله می کنند. ما به آماده سازی دوباره ارتش و بازسازی دستگاه های امنیتی نیاز داریم، زیرا این دستگاه ها همچنان براصل استفاده بیش ازحد از زور تکیه دارند و گاهی اوقات برخی افراد بی گناه قربانی این استفاده بیش از حد از زور می شوند. ما باید دستگاه های حرفه ای و پیشرفته داشته باشیم. ارتش عراق نیز به بهانه های مختلف تحقیرمی شود به همین علت باید با آماده سازی آن اعتبارش را به آن بازگردانیم.

رئیس جمهوری عراق، در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براین که درآمریکا جز جو بایدن با چه کسی دیدارکردید؟ گفت: من با بایدن درنشست طولانی، به طورمفصل گفت و گو کردم. با جان کری نیز سه بار دیدار کردم. علاوه براین با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در مراسمی در نیویورک دیدار کردم.

کمک های فوری ایران به عراق در جنگ با داعش/ مخالفت آمریکا با حضور ایران در ائتلاف

فواد معصوم درپاسخ به پرسش دیگری مبنی براین که در دیدارهای خود با جان کری، آیا احساس می کردید که آمریکا به توافق با ایران اهمیت می دهد؟ گفت: بایدن و کری هر دو تاکید کردند که واشنگتن فقط یک مسئله با ایران دارد و آن، پرونده هسته ای است. اگر این موضوع حل شود، بقیه مسائل حل خواهند شد.

رئیس جمهوری عراق درپاسخ به پرسش دیگری مبنی براین که آیا با مقامات ایران دیدارداشته اید؟ گفت: مدتی پیش با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار داشتم و از او نظری شنیدم که مهم بود. لاریجانی درباره برخی مشکلات مشترک میان عراق و ایران از جمله خطرات زیست محیطی درمنطقه صحبت و تاکید کرد، ضروری است که بین عراق، ایران وعربستان هماهنگی و همکاری باشد.

فواد معصوم در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما آمریکایی ها و ایرانی ها به سمت توافق پیش می روند؟ گفت: چنین روزی خواهد رسید. یک بارفرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه با من تماس گرفت وگفت: نظرت چیست که کنفرانسی در سطح اتحادیه اروپا برای کمک به عراق درجنگ با داعش برگزارکنیم؟ وی ازمن درباره طرف هایی که باید ازآن ها (برای حضور دراین کنفرانس) دعوت شود، پرسید و من پاسخ دادم کشورهای منطقه. اولاند گفت:به صراحت از تو می پرسم که نظرت درباره دعوت ازایران برای حضور دراین کنفرانس چیست؟ من درپاسخ گفتم: این موضوع ضروری است و تاکید کرد نظراونیزاین است که ایران دعوت شود. ما به توافق رسیدیم که دعوتنامه های مشترکی به نام او و من ارسال کنیم.

پس از آن اولاند با من تماس گرفت و به من اطلاع داد که برای دعوت نکردن از ایران تحت فشاراست. من به او گفتم در این صورت تو باید دعوتنامه ها را به تنهایی امضا کنی زیرا ما قصد نداریم وارد این مشکل شویم و این اتفاق افتاد. ایران کشوری مهم و همسایه ما است. ایران نخستین کشوری است که در زمان حمله داعش به عراق کمک های بشردوستانه و نظامی کرد.

فواد معصوم درپاسخ به این پرسش که ایرانی ها چه زمانی شروع به کمک به عراق کردند؟ گفت: فوری؛ ایرانی ها فوری به بغداد و کردستان سلاح و تجهیزات ارسال کردند. اگر ایران به عراق کمک نمی کرد، اوضاع بسیار خطرناک می شد.

رئیس جمهوری عراق درپاسخ به این پرسش که آیا کاهش قیمت نفت اقتصادعراق را به شدت تحت تاثیر قرارداد؟ گفت: وابستگی اصلی ما به نفت است و مشکل ما همین است، زیرا تولید محصولات کشاورزی چه ازسوی دولت و چه از سوی شهروندان مورد غفلت واقع می شود. زمین ها و روستاهای بسیاری مورد غفلت واقع شده اند. برخی کشاورزان ترجیح می دهند در پلیس یا ارتش کار کنند.

فواد معصوم در پاسخ به این پرسش که آیا به نظر شما قانون اساسی عراق مشکل دارد و با عجله نوشته شده است؟ گفت: بله قانون اساسی درسال 2005 با عجله نوشته شد. در آن زمان طرف های بسیاری اصرار داشتند که قانون اساسی نوشته شود. ما در آن زمان چندین بار با آیت الله علی سیستانی مرجع عالی عراق دیدار و گفتگو کردیم. من در آن زمان رئیس کمیته آماده سازی سازوکارهای تدوین قانون اساسی بودم و ما با شخصیت های سیاسی و دینی درارتباط بودیم.رئیس جمهوری عراق درباره دیدارش با آیت الله سیستانی، گفت باوجود این که وی در سیاست وارد نمی شود، اما یک سیاستمدار زبردست است .

رئیس جمهوری عراق در پاسخ به این پرسش که نظر آیت الله سیستانی درباره سنی ها چه بود؟ گفت: من پیش از رفتن به عربستان به نجف رفتم و با آیت الله سیستانی ملاقات کردم. از وی پرسیدم نظر شما چیست؟ ایشان به من گفت: باید برای تحکیم روابط با عربستان تلاش کنید.این، به نفع عراق است. موضع بقیه مراجع نجف هم همین بود به همین علت زمانی که به ریاض رفتم به پادشاه عربستان، گفتم من در این سفر حامل دیدگاه های مراجع شیعه هستم. پادشاه عربستان نیز ازآیت الله سیستانی تمجید کرد و گفت وی فردی عاقل، حکیم و فاضل است.

فواد معصوم در پاسخ به این پرسش که آیا به اعتقاد شما آیت الله سیستانی، نقش قابل توجهی دربرهه کنونی دارد؟ گفت: آیت الله سیستانی به وحدت درعراق توجه دارد و همواره تلاش می کند روابط میان نهادهای مختلف عراق خوب باشد.

وی درپاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که دیدگاه آیت الله سیستانی، درباره اختلافات میان عرب ها و کردها چه بود؟ گفت: نگرش ایشان در این مورد مثبت بود به همین علت ارتباط میان آیت الله سیستانی و سران کرد ادامه دارد.

رئیس جمهور عراق درادامه این مصاحبه درباره وظایف محول شده به علاوی و النجیفی گفت: من دستور دادم ایاد علاوی موضوع آشتی ملی و النجیفی آزادسازی نینوا را دنبال کنند. فواد معصوم درپاسخ به این پرسش که ازظهور داعش شگفت زده شدیم، تفسیرشما در این مورد چه بود؟ گفت: بله من هم ازظهور داعش در این حجم شگفت زده شدم. تفسیر من این است که تفکر داعش آمیخته ای از تفکر مبتنی بر افراط گرایی برخی از گروه های معاصر و غیرمعاصر و نیز تفکر حزب بعث است.

داعش در آغاز شعار حمایت از سنی ها را سر می داد اما مدت زیادی نگذشت که حمله به ایزدی ها، مسیحیان و شیعیان را آغاز کردند و سپس به سنی ها  نیزحمله کردند وبسیاری ازعشایر سنی را به قتل رساندند. این ها دنبال سلطه و سیطره هستند و نماینده هیچ مذهب یا دینی نیستند.

فواد معصوم در توضیح مطلبی که در بالا ذکر کرد مبنی بر این که تفکر داعش آمیخته از تفکردینی افراطی و تفکربعثی است، گفت زمانی که نام داعش، را تحلیل می کنیم، این اصطلاح به لحاظ جغرافیایی به کشورهای معروف به شام شامل سوریه، لبنان، اردن، فلسطین و نیز عراق اشاره دارد. در گذشته بعثی ها می گفتند: بین شام و عراق مرز وجود ندارد. خدا مرزهایی را که ایجاد کردند، از بین ببرد. اقدامات البغدادی شیوه مغولها را در ترویج رعب و وحشت تداعی می کند.

جدید ترین مطالب سایت