لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

قاره سبز در انتظار بهار سرخ

در پی به قدرت رسیدن حزب " سیریزا " در یونان، احزاب مخالف سیاست های تحمیلی اروپا در کشورهای این قاره جان تازه ای گرفته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گردباد " سیریزا " در بیشتر کشورهای اروپایی رگه هایی از خود را نشان داده است. قوت گرفتن احزاب راستگرا و چپ گرای ضد ریاضتی و احتمال وقوع زلزله سیاسی-امنیتی تمام عیار در اروپای واحد، مقامات اتحادیه اروپا را نگران کرده است.

هزاران انگلیسی در منطقه سیتی هال لندن در اعتراض به سیاست های ریاضتی دولت در بخش مسکن تجمع کردند . دهها هزار ایرلندی هم با برپایی تظاهرات در مخالفت با تدابیر ریاضت اقتصادی دولت اعلام کردند که این سیاست ها ، شرایط سختی را برای مردم ایجاد کرده است. اسپانیا هم دیروز شاهد اعتراض های اینچنینی بود. ده ها هزار تن از مردم اسپانیا به خیابان های پایتخت آمدند تا خشم خود را از برنامه های ریاضتی دولت نشان دهند. اقدامی که از آن با عنوان «بهار سرخ» یاد می شود.

یک روزنامه انگلیسی نوشت که رویکرد دولت یونان مبنی بر مخالفت با سیاست های ریاضتی با واکنش کشورهای دیگر اروپایی مواجه شده اما همچنان این نگرانی وجود دارد که دامنه مخالفت با برنامه های ریاضتی به دیگر کشورهای بحران زده گسترش یابد.

 «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر تازه یونان که از اعضای حزب چپ گرای این کشور است با سفر به 3 کشور اروپایی، قبرس، ایتالیا و فرانسه طی روزهای آتی قصد ائتلاف علیه آلمان را دارد.

به نوشته ساندی تایمز، قرار است سیپراس روز سه شنبه با «مانتو رنتسی» نخست وزیر ایتالیا؛ کشوری که خود با مشکلات اقتصادی اساسی روبروست، دیدار و گفت وگو داشته باشد. همچنین روز بعد گفت وگو با «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه در پاریس هم در دستور کار وی قرار دارد تا اولاند هم حمایت خود را از پایان برنامه های ریاضتی اعلام کند. ساندی تایمز در گزارشی در این زمینه نوشت که پایان برنامه های ریاضت اقتصادی در یونان وعده اصلی نخست وزیر جدید یونان است و او می کوشد تا در این سفر حداکثر حمایت مقامات اروپایی را از طرح های خود جلب کند.

اولاند و رنتسی منتقدان سیاست های اقتصادی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هستند. مرکل هم روز شنبه گفت که با کاهش بدهی های یونان مخالف است. مذاکرات درباره بدهی های اوکراین روز جمعه با سخنان «ژرون دیسلبورن» رئیس گروه اقتصادی یورو آغاز شد وقتی که وی به دلیل ناراحتی از «یانیس وروفاکیس» وزیر دارایی جدید این کشور کنفرانس خبری را در آتن ترک کرد. وروفاکیس همان کسی است که همکاری یونان با تروئیکای اروپایی را رد کرد.

در پی این اقدام بود که سیپراس روز شنبه با هدف تنش زدایی اعلام کرد:«تعهد ما به کسانی که به ما رای داده اند به هیچ وجه به این معنی نیست که ما به تعهدات وامی خود به بانک مرکزی اروپا یا صندوق بین المللی پول پایبند نیستیم.»

مرکل در همین زمینه با اولاند در یکی از رستوران های استراسبورگ گفت وگویی داشته است. هر دوی این افراد به همراه «مارتین شولتس» رئیس پارلمان اروپا روز پنجشنبه با سیپراس دیدار کرده اند.

وروفاکیس که اقتصاد دانی با زبانی تند و تیز است از برنامه های ریاضت اقتصادی یونان به عنوان «غرق مصنوعی مالی» یاد کرده است. این اقتصاد دان یونانی از حزب سیپراس خواسته است که انقلاب گسترده چپ گرایان را در اروپا علیه برنامه های ریاضتی ساماندهی کند.هفته گذشته هم «مارک کارنی» رئیس بانک مرکزی انگلیس، یونان را برای اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی تشویق کرده بود.

مخالفت با برنامه های ریاضتی دامنه گسترده تری داشته است و روز گذشته هواداران حزب چپ گرای «پودموس» خشم خود را از برنامه های ریاضتی اعلام کردند.این در حالی است که بنابر نظرسنجی ها «پابلو ایگلسیاس» هم رهبری حزب پودموس را بر عهده بگیرد و هم ریاست سوسیالیست هایی که «ماریانو راخوی» نخست وزیر هم از بین آنها انتخاب شده است و به نظر می رسد وی شانه به شانه سیپراس برای مقابله با برنامه های ریاضتی اقدام می کند.

باید گفت که سران اسپانیا و پرتغال که آنها هم برنامه های ریاضتی را پذیرفته اند از این نگرانند که مخالفت های یونان با برنامه های ریاضتی باعث شود تا مردم این کشورها هم سال جاری تشویق به اقدام علیه برنامه های ریاضتی شوند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که خودداری یونان از ادامه برنامه های ریاضت اقتصادی تنها عاملی نیست که باعث شده تا دیگر کشورهای اتحادیه اروپا علیه این کشور موضع گیری کنند بلکه اقدام «پانوس کامنوس» ناسیونالیست راست گرایی که وزیر دفاع یونان شده هم برای دیگر اروپایی ها قابل تامل است.وی به اینکه در تهیه بیانیه ای برای انتقاد از روسیه در پی تحولات اوکراین با یونان مشورت نشده است، به شدت واکنش نشان داد.

کامنوس روز جمعه هم ماجرای دیگری را رقم زد وی هنگامی که در بالگردی بر فراز جزیره ای غیر مسکونی پرواز می کرد از ترکیه خواست تا جنگنده های خود را به پرواز درآورد آن هم در منطقه ای که ترکیه و یونان در سال 1996 در آن درگیر جنگ شدند.

پیش از این یعنی یک روز پیش از نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا، انگلیس تهدید کرده بود که از قدرت خود برای اقدام  یونان برای اقدم علیه روسیه جلوگیری می کند. روسیه متهم شده بود که در جریان حمله به شرق اوکراین که به مرگ 30 غیرنظامی منجر شده بود دست داشته است. «نیکوس  کوتزیاس»  وزیر خارجه جدید یونان و یکی از افرادی که به دلیل گرایش های روس گرایانه شهرت دارد در این مورد نقش مهمی دارد وی با رویکرد انگلیس علیه روسیه مخالفت کرده بود و خواسته بود که تحریم های جدید لغو شوند.

در پی چندین دور مذاکرات چندجانبه میان  کوتزیاس و «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان، انگلیس همواره ناچار بوده تا در مواردی سازش داشته باشد.البته به نظر می رسد که این اقدام به خوبی پیگیری نشده است و در نشست آتی اتحادیه اروپا که قرار است 12 فوریه برگزار شود و تحریم های بیشتری علیه روسیه وضع شود خود را نشان خواهد داد.

این روزنامه انگلیسی نوشت که بروکسل در پی پیروزی سیزیرا با تشکیل تیم جدیدی برای نظارت بر برنامه های اقتصادی یونان موافقت کند اما بانک ها تا این حد انعطاف پذیر نخواهند بود.«اریکی لیکانن» یکی از اعضای فنلاندی شورای اجرایی بانک مرکزی اروپا روز شنبه هشدار داد که در صورتی که یونان از پذیرش برنامه های ریاضت اقتصادی خودداری کند در این صورت به حمایت از یونان پایان خواهد داد.

قاره سبز در انتظار بهار سرخ

جدید ترین مطالب سایت