فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

ورود ایران به فضای جدید در توسعه فناوری ماهواره

رئیس شورای عالی صاایران با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی "فجر" گفت: فضای کلی فناوری ها و زیر سامانه ها برای ماموریت فضایی و ماهواره در ماهواره فجر اثبات شد و وارد فضای جدیدی در توسعه فناوری ماهواره شدیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، محمدرضا ولوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به پرتاب نخستین ماهواره بومی ایران  در سال 87 و با تاکید بر دستاوردهای قابل توجه ایران در حوزه ماهواره  افزود: قدرت طراحی ما برای ماهواره، توسعه یافته و  این در حالی است که در شرایط تحریم همه جانبه هستیم .

ورود ایران به فضای جدید در توسعه فناوری ماهواره

وی با اشاره به پیچیدگی های ساخت ماهواره گفت : در حوزه مخابرات  ، مکانیک ، انرژی و کامپیوتر باید مسلط بود  تا بتوان  ماهواره ای را ساخت  و آن را  به فضا پرتاب کرد و آن ماهواره بتواند  ماموریت خود را انجام  دهد .

ولوی با اشاره به کاربردهای ماهواره ها افزود: حدود 52 درصد ماهواره ها در حوزه مخابرات ،3 درصد ماهواره ها در حوزه هواشناسی ، حدود 5 درصد در حوزه علوم و اکتشافات معادن زیرزمینی ، 7 درصد در حوزه امنیتی ، 8 درصد  در حوزه خدماتی موقعیت یابی ، 13 درصد در حوزه سنجش از راه دور و 12 درصد در حوزه پژوهش و تحقیقات متمرکز شدند .

وب با بیان اینکه در موضوع مشارکت و فروش فناوری ماهواره  می توانیم  فعال باشیم و نفع  اقتصادی ببریم گفت :  سند راهبردی در حوزه توسعه  فناوری فضایی داریم . وی افزود: اهداف و فضای توسعه ما بشردوستانه و صلح آمیز است  - توسعه  رفاه عمومی  و توسعه متوازن  از حوزه فناوری فضایی برای ما مهم است .

رئیس شورای عالی صاایران ادامه داد: استفاده از فضا برای اهداف مسالمت آمیز ، کاووش فضا ، توسعه وبهره وری اقتصادی از فضای علمی وفناوری و روحیه اتکاء به خویش از دیگر اهداف است.

وی افزود:  توسعه  حوزه فضایی یکی از اهداف توسعه کشور و  در برنامه سند چشم انداز و 5 ساله یکی از فناوری های اولویت دار است .

رئیس شورای عالی صاایران با بیان اینکه گردش مالی در این حوزه تا سال 2024، حدود 700 میلیارد دلار خواهد شد، گفت: بومی سازی در صنعت ماهواره ، بازار گسترده ای را در آینده برای ما خواهد داشت .

فناوری ماهواره در ایران بومی

رئیس پژوهشگاه صاایران هم  در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه نخستین ماهواره ایران در 14 بهمن سال 87 با نام " امید" پرتاب شد گفت: امروز ماهواره  ملی فجر را در مدار قرار داریم که موفقیت بزرگی بود.

ورود ایران به فضای جدید در توسعه فناوری ماهواره

اصغر ابراهیمی با تاکید بر اینکه  نیروی انسانی جوان و متخصص یکی از سرمایه های اصلی ماست، افزود: توانایی طراحی سیستمی و تبدیل ایده به محصول در مجموعه های فضایی را داریم  و  بدون اینکه از کشورهای صاحب فناوری کمک بگیریم  سیستم های بسیار پیشرفته و به روز را طراحی کردیم .

وی ادامه داد: مجموعه صنایع الکترونیک ایران متولی ساخت ماهواره "فجر" است و این ماهواره در سطح ملی و دولتی هم پشتیبانی شد و در مدار قرار گرفت .

ابراهیمی گفت: پس از سال 1957 که بشر نخستین بار یک سازه  دست ساز زمینی را در مدار قرار داد رقابت  فشرده ای میان کشورهای صنعتی برای حضور در عرصه  فضا شکل گرفت .

رئیس پژوهشگاه صاایران افزود: باتوجه به اینکه  عرصه فضا، خطر بالا و فناوری های گرانی دارد  کمتر کشوری به این عرصه  ورود می کند  اما  جمهوری اسلامی ایران تصمیم  جدی برای ورود به این عرصه گرفت و توانست  در سال 87 ماهواره "امید" را به فضا پرتاب کند و پس از آن  ماهواره های "نوید" علم و صنعت ، "رصد"  و ماهواره "فجر" را پرتاب کرد .

ابراهیم اضافه کرد: بیش از 50 کشور دارای ماهواره هستند اما کشور هایی که بتوانند  ماهواره بسازند و خودشان پرتاب کنند محدود هستند .

وی تاکید کرد: کشور ما اکنون ماهواره را طراحی و می سازد و پرتاب می کند.

ویژگی های ماهواره فجر

مهدی کاظمی ، کارشناس امور فضایی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به موفقیت کشورمان در پرتاب ماهواره "فجر" گفت : این ماهواره با سرعت 8 کیلومتر در ثانیه معادل 28 هزار کیلومتر در ساعت در فضا حرکت می کند  و در شبانه روز 14 بار دور زمین می چرخد .

وی افزود: اکثر سایت های بین المللی حضور این ماهواره را تائید کردند و رصد الکترونیکی این  ماهواره میسر است.

کاظمی تاکید کرد:  این ماهواره  از ماهواره های قبلی کشورمان، از نظر فنی بالاتر و علاوه بر طراحی، زیر سیستم های این ماهواره هم بومی است.

ورود ایران به فضای جدید در توسعه فناوری ماهواره

جدید ترین مطالب سایت