لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

نامه اعتراض ایوبی به دبیر جشنواره فیلم برلین

در پی رفتار دبیر جشنواره فیلم برلین با یکی از فیلمسازان ایرانی، حجت الله ایوبی در نامه ای به وی گلایه خود را از این رفتار اعلام کرد.

متن کامل نامه حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی به شرح زیر است:

 

«سالهاست که جشنواره برلین با حضور قدرتمند سینماگران ایرانی برگزار می شود. برلین به تدریج در بین مردم سینما دوست ایران به نامی آشنا تبدیل شده است؛ جایی برای دیده شدن فیلم، فضایی برای گفتگو. گفت و شنودی که جهان امروز به شدت به آن نیازمند است. گفت و شنودی که اگر بود، امروز ما و شما گرفتار امواح هراسناک سوء تفاهمات کنونی نبودیم.

 

جناب آقای کاسلیک

بپذیریم جهان امروز قربانی این سوء تفاهمات است. آنها که در کوچه پس کوچه های زندگی، غریو مرگ سرمی دهند قربانیان سوء تفاهم اند. قرون وسطای تاریخ اروپا گویی در حال تکرار است. درست مانند آن روزگاران انسان ها به جرم داشتن عقیده سوزانده می شوند، سرهاشان بریده می شود و به وحشیانه ترین شکل در بغداد، سوریه و لبنان شکنجه می شوند. در چنین روزگاری هنر می تواند روزنه امیدی باشد برای آینده ای بهتر. و در این روزگار سینما می تواند و باید وسیله ای باشد برای رفع سوء برداشت ها و فرصتی برای گفتگو. گفتگویی چشم در چشم و چهره به چهره.

 

و جا دارد که ابراز تاسف عمیق خود را از گفته هایتان در طول جشنواره برلین اعلام کنم. متاسفم از این که شما به بهانه فیلمِ فیلمسازی که به موجب قانون کشورش اکنون نمی تواند فیلم بسازد (گرچه دارد می سازد) می خواهید همه را سوار تاکسی سوء تفاهمات جدیدی علیه مردم ایران کنید. اما خوشوقتم اعلام کنم که سازنده فیلم «تاکسی» باوجود آنکه در جشنواره برلین گفته شد، در ایران سوار بر قطار پرشتاب زندگی خویش و از همه مواهب زندگی آزادانه خود برخوردار است. به عنوان رئیس سازمان سینمایی ایران، از کار نکردن هیچ سینماگری خرسند نیستم. اما این را نیز خوب می دانم که تسلیم در برابر قانون تنها راه کامیابی هر ملتی است.

 

جناب آقای رئیس

شما یقینا سینمای ایران را خوب می شناسید و با موفقیت هایش در جهان آشنایید. ما هم همزمان با شما در حال برگزاری جشنواره بزرگ سینمایی فجریم. به قول آقای ژیل ژکوب سینما در خون مردم ایران جاری است. کاش می دانستید که جشنواره فجر 33 جشن قدرت نمایی جوانان ایرانی است. موجی از جوانان ایرانی که به سوی سینما آمده اند و همه در شگفتیم از این همه قدرت آفرینش و خلاقیت. آیا فضای سیاسی فرهنگی کشوری چنین می تواند آن گونه باشد که جشنواره شما نشان می دهد؟

 

سینمای ایران به گواه حضور قدرتمند جوانانش ادامه خواهد داشت. سینمای ایران یک راه است. یک نگاه است. سینمای ایران به پیش می رود چون ریشه در اندیشه های درخشان پیامبر اسلام دارد. پیامبری که فرمود: «آمده ام تا نیکی های اخلاق را به اوج رسانم» پیامبر مهربانی و صلح و دوستی و عشق. سینمای ایران پیش می رود چون ریشه در اندیشه های درخشان مولانای رومی، حافظ و سعدی و فردوسی بزرگ دارد. سینمای ایران پیش می رود چون سینماگران ایرانی در فضایی پر از اعتماد، احترام با دولت برخاسته از آرای خود زندگی می کنند.

 

آقای رئیس

من هم مانند میلیون ها علاقه مند به سینما، صدای مهیب پای سیاست را در جشنواره برلین می شنوم. من هم مانند همه آنها دوست داشتم برلین یادآور فرهنگ و هنر باشد. اما گویی شما سیاست را بر هنر ترجیح دادید. صدای پای سیاست می آید؛ و آجرهایی که در جشنواره شما روی هم قرار می گیرد به سرعت دیوار برلین تازه ای برگرد جشنواره شما خواهد کشید. دیواری که می تواند به مراتب بلندتر از دیوار چین باشد؛ و سیاست یعنی جدایی؛  یعنی دیوار برلین... و فرهنگ و سینما اما، یعنی برچیدن پرچین ها و دیوارها...

 

با احترام، حجت الله ایوبی

 

رییس سازمان سینمایی و امور سمعی بصری»

جدید ترین مطالب سایت