لوله آتشخوار

فروش ویژه اسلایسر هندوانه

هم اکنون این محصول با 65 درصد تخفیف عرضه شده است

فقط 10000 تومان 

خرید اینترنتی

»

اظهارنظر صریح وزیر ورزش درباره «کی‌روش»

وزیر ورزش و جوانان گفت: به عنوان یک مسئول، هرگز به خودم اجازه  ورود به ماجرای کی روش و این عرصه را نمی دهم.

خبرگزاری مهر: محمود گودرزی در نشست خبری امروز یکشنبه خود که در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا از تغییر در ریاست فدراسیون فوتبال استقبال می ‎کنید؟، ضمن بیان مطلب فوق عنوان کرد: فدراسیون ها نهاد غیر دولتی هستند که بر اساس اساسنامه حرکت می کنند. حرکت فدراسیون فوتبال هم باید بر اساس اساسنامه باشد.

اعضای مجمع وضعیت فوتبال را بررسی کنند

وی افزود: مجمع عمومی فدراسیون ۷۴ نفر هستند که به زعم ما جزو عصاره فوتبال هستند. آنها باید بررسی کنند که چگونه شرایط اصلاح می شود. اگر شرایط فوتبال مناسب است، باید مجمع آن را تقویت کند اما اگر مناسب نیست راه اصلاح آن را پیدا کند. فرض بر اینکه این افراد در فضای دموکراتیک برای مجمع انتخاب شده اند و همگی متخصص هستند، پس باید آستین ها خود را بالا بزنند.

رای مجمع تغییر کفاشیان باشد، استقبال می کنیم

ورزش ورزش و جوانان در ادامه خاطرنشان کرد: اگر رای مجمع بر تغییر رئیس فدراسیون باشد، ما استقبال می کنیم و اگر هم رای آنها بر تغییر نباشد، باز هم از آن استقبال می کنیم زیرا موضع ما همان موضع مجمع است.

ورزش توفیقات نسبی در سال گذشته داشت

وی همچنین در خصوص گزارش راهبردی فعالیت های یک سال اخیر این وزارت، تصریح کرد: سال گذشته برای ورزش، سال توفیقات نسبی بوده و با توجه به محدودیت هایی که داشتیم، نسبتا سال موفقی را سپری کردیم. ما رویدادهای قابل توجهی مثل جام جهانی، بازی های آسیایی و پارا آسیایی اینچئون، مسابقات جوانان، بازی های ساحلی، زمستانی و المپیک های مختلف را داشتیم که در آنها به نتایج قابل توجهی دست پیدا کردیم.

افتتاح 3500 پروژه ورزشی

گودرزی در بخش دیگری از اظهاراتش، عنوان کرد: به نظر می رسد با در نظر گرفتن سرمایه گذاری های محدودتر نسبت به گذشته، توفیقات کسب شده به گونه ای بوده که شاهد ارتقای کیفی و کمی ورزش بوده ایم. البته در سال گذشته برای زیرساخت ها نیز تلاش زیادی صورت گرفته که شاهد اتفاقات خوبی هستیم تا بر اساس آمار تا پایان سال مالی حدود 3500 پروژه ورزشی را افتتاح می کنیم که البته بخشی از این تلاش ها مربوط به دولت قبل بوده اما عمده آن به همین دوره بازمی گردد.

7 پروژه تا شب عید افتتاح می شود

وی یادآور شد: در دهه مبارک فجر 47 پروژه ورزشی افتتاح شده که پنج پروژه آن استادیوم 15 هزار نفری هستند؛ از جمله اینکه در کرمانشاه، استادیوم بسیار زیبای 15 هزار نفری افتتاح می شود. در یاسوج، سمنان، بجنورد و بیرجند هم استادیوم هایی داریم که تا شب عید افتتاح خواهند شد. همچنین 7 پروژه  پنج هزار نفری در شرف بهره برداری هستند که تا شب عید افتتاح خواهند شد.

افرایش قابل توجه سرانه ورزشی

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: در کنار آنها پروژه های فاخری نظیر پیست دوچرخه سواری کرمان، پیست دوچرخه سواری رشت، سالن بروجن، خانه کشتی شیراز و سالن تیراندازی ارومیه را نیز خواهیم داشت. فکر می کنم با این 350 پروژه ای که افتتاح می شود، سرانه ورزش به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

در سال 93 نیاز به بودجه 10 برابر داشتیم

وی با اشاره به بودجه سال 93 ورزش کشور، اذعان کرد: در سال 93 کل بودجه عمرانی ما 280 میلیارد تومان بوده، در حالی که نیاز 10 برابری آن را داشتیم. در بودجه های جاری نیز شرایطی وجود داشت که سعی کردیم همه را به موقع پرداخت کنیم. البته برخی از بخش های خصوصی نیز به ما کمک کردند که باید از آنها قدردانی کرد.

تاکید چهارگانه رئیس جمهور در امر ورزش

گودرزی با اشاره به صحبت های اخیر رئیس جمهور، عنوان کرد: دکتر روحانی در دستاوردهایش چهار فراز را مورد تاکید قرار داد که جزو دستورالعمل های ما بوده و امیدوارم رسانه ها نیز آن را مد نظر قرار دهند؛ یک توسعه متوازن بود که از ابتدا هم ما این موضوع را مطرح کردیم. دوم رفع تبعیض که اگر تبعیضی می شده است یا وجود دارد، باید مرتفع شود. سوم مبارزه با فساد که در هر شرایطی باید صورت گیرد و شاهد شفاف سازی در این موضوع بوده ایم. چهارم نگاه ویژه ایشان به ورزش همگانی بوده که از روزی که به وزارت ورزش آمده ام، 10 درصد کل اعتبار فدراسیون ها هم در اختیار ورزش همگانی قرار گرفته است. ورزش پاک، معنوی و معرفتی همواره شعار ما بوده است.

اتفاقات بی سابقه در فدراسیون ها!

وی با اشاره به انتقادات مطرح شده از برخی فدراسیون ها، یادآور شد: در سال 92 انتخابات 16 فدراسیون را برگزار کردیم و در سال 93 تاکنون انتخابات 12 فدراسیون برگزار شده که تا پایان سال به 17 فدراسیون افزایش پیدا می کند. تعداد مجامع عمومی 16 مورد بوده که برگزار شده و سال 93 نیز آن را افزایش می دهیم که امری بی سابقه است.

ورزش پاسخگوی نسبتا مناسبی به جامعه داشت

وزیر ورزش و جوانان در ادامه یادآور شد: سال گذشته نظام نامه فرهنگی توسط معاونت فرهنگی تدوین شده که از سال 84 به نوعی مسکوت مانده بود و مشخص می کند چه کسانی شرایط ورود به ورزش و مدیریت بخش های مختلف آن را دارا خواهند بود. در بخش همگانی نیز جشنواره عید نوروز در سال گذشته با حضور 211 هزار شرکت کننده برگزار شد که امیدوارم این تعداد افزایش یابد. در کل ورزش پاسخگوی نسبتا مناسبی به جامعه بوده اما می دانیم که این مقدار کافی نبوده و بسیار کم است.

فدراسیون ها باید از حواشی پرهیز کنند

وی در پاسخ به این پرسش که انتظارات شما از فدراسیون ها چه خواهد بود؟ توضیح داد: ما به عنوان پشتیبان فدراسیون ها انتظاراتی داریم؛ اولین آن اجرای برنامه ها طبق تقویم است. ضمن اینکه آنها باید بر اساس قانون حرکت کنند. فدراسیون ها باید از حواشی پرهیز کرده و با هماهنگی وزارت ورزش و در چارچوب قوانین، مطالبات خود را پیگیری کنند. زیبنده نیست یک فدراسیون در یک موضع ثابت بماند و آنها باید دنبال ماموریت اصلی خود در بخش قهرمانی و همگانی باشند و ثابت نمانده و پس رفت نکنند.

رسانه ها نگاه متوازنی به ورزش داشته باشند

از گودرزی در خصوص وضعیت فدراسیون فوتبال و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پرسیده شد که اینگونه پاسخ داد: فدراسیون فوتبال مثل همه رشته ها است. خواهش من از رسانه ها این است نگاه متوازن به ورزش داشته باشند. ما همان نظر که به کشتی، والیبال و سایر فدراسیون ها داریم، به فوتبال داریم. البته این خوب نیست که از سال 1978 فوتبال ما در یک موضع ثابت بماند. بلکه باید یک گام محکم برداشته شود. فدراسیون باید بررسی کند که چرا این اتفاق رخ نمی دهد.

باشگاه استقلال و پرسپولیس قیمت گذاری شده اند

وی درباره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توضیح داد: استقلال و پرسپولیس متعلق به دولت بوده و طبق قانون باید تا پایان سال 93 واگذار شوند. در این باره ما اقدامات بسیار جدی انجام داده ایم و قانون ما را مکلف کرده که آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم. از چهار ماه گذشته این اقدامات جدی تر شده و هم اکنون این دو باشگاه در اختیار وزارت امور اقتصاد و دارایی است. حتی قیمت گذاری  نیز شده است چرا که جزو اموال دولتی بوده اند. درواقع باید عنوان کنم که از سه ماه قبل وزارت ورزش دیگر هیچ اختیاری درباره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ندارد.

همه مسائل در واگذاری سرخابی ها بسیار شفاف پیش می رود

وزیر ورزش و جوانان اضافه کرد: تا روز 27 بهمن ماه فرصت باقی است تا متقاضیان تقاضای خود را ارائه کنند. همه چیز بسیار شفاف پیش می رود. من از روزی که آمدم بررسی کردم که تزریق بودجه به این دو باشگاه چگونه بوده است که متاسفانه باید بگویم برخلاف قانون انجام گرفته بوده است. این دو باشگاه برندهای بسیار معتبر هستند و البته در مسیر حرکت آنها، اتفاق هایی نظیر دستگیری مدیرعامل و برخی اختلاف نظرها وجود داشته که البته ما بر اساس قانون، اجازه ورود مالی به آنها را نداریم.

پرسپولیس ماهیت چالشی دارد

وی به نوسانات بین دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اشاره کرد و افزود: اینکه چرا پرسپولیس نوسان بیشتری نسبت به استقلال دارد، شاید به خاطر این است که خود پرسپولیس ماهیت چالشی دارد ولی من آن را نمی دانم. این باشگاه هیات مدیره دارد، دارای منابع مالی و اسپانسر بوده و تصمیم گیرنده، هیات مدیره آن هستند. در هر صورت باید جامع شناسی و کارشناسی ورزشی صورت گیرد که چرا استقلال نوسان کمتری نسبت به پرسپولیس دارد.

به طور جدی تاکیدات مقام معظم رهبری را مد نظر قرار خواهیم داد

گودرزی در خصوص تاکید مقام معظم رهبری بر مبارزه با فساد، عنوان کرد: این موضوع همواره در دستور کارمان قرار داشته و به طور جدی تاکیدات مقام معظم رهبری را مد نظر قرار خواهیم داد.

دستگیری 12 نفر در خصوص ورزشگاه نقش جهان

وی اضافه کرد: در سفر اخیر به استان اصفهان شرایط ورزشگاه نقش جهان را مورد بررسی قرار دادیم. این مجموعه دارای 1200 هکتار زمین است که سه برابر مجموعه ورزشی آزادی خواهد بود اما متاسفانه بخش اعظم آن را زمین خواران غصب کرده اند. در برخی بخش ها حتی برای یک قطعه، سه مدعی پیدا شده بود و بدتر از همه حتی کاسه ورزشگاه را نیز واگذار کرده بودند که خوشبختانه دادستانی استان اصفهان خیلی خوب عمل کرده است. در این زمینه 12 نفر دستگیر شدند و بخش اعظم زمین ها به دولت بازگشته است. یک پرونده دیگر نیز در استان کردستان در دست بررسی است که به زودی سرنوشت آن مشخص می شود و برای این شفاف سازی خواهد شد که به نظر من خود شفاف سازی در جلوگیری از فسادهای بعدی نقش موثری خواهد داشت.

تلاش برای واگذاری بدون ابهام سرخابی ها

وزیر ورزش و جوانان در خصوص ابهامات مالی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز توضیح داد: در سنوات گذشته ابهامات مالی زیادی در این دو باشگاه صورت گرفته بود که دولت برای تسریع در واگذاری آنها اعلام کرد همه ابهامات مالی را بر عهده می گیرد تا این دو باشگاه بدون ابهامات مالی به بخش خصوصی واگذار شوند.

از هیچ کاندیدایی در هیچ فدراسیونی حمایت نمی کنیم

از گودرزی در خصوص اینکه گفته می شود این وزارت از برخی کاندیداهای خاص در انتخابات آتی فدراسیون هندبال حمایت خواهد کرد، پرسیده شد که وی پاسخ داد: وزارت ورزش و جوانان از هیچ کاندیدایی در هیچ فدراسیونی حمایت نکرده است اما اینکه افرادی بروند و خود را منتسب به دولت عنوان کنند، به خودشان برمی گردد. با این حال تاکید می کنم اگر کسی به این روش متوسل شود تا آرا را جمع آوری کند، جدی ترین برخوردها را با وی خواهیم داشت و به طور حتم این کاندیدا را حذف خواهیم کرد. حتی ممکن است در برخی موارد بنا به دلایل شخصی، خودم مایل نبودم فردی در فدراسیونی عهده دار مسئولیت شود، اما وقتی مجمع به وی رای داده اند، ما به نظر مجمع احترام گذاشته و حکم آن را ابلاغ کرده ایم.

فدراسیون ها زیر مجموعه معاونت های وزارت قرار نمی گیرند

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص قرار گرفتن 11 فدراسیون ورزشی زیر نظر معاونت های این وزارت، توضیح داد: اینکه بگویم فدراسیون های ورزشی زیر مجموعه معاونت ها قرار می گیرند، کاملا اشتباه است. هیچ کدام از آنها زیر مجموعه نبوده بلکه سازمان و نهاد غیردولتی هستند که بر اساس اساسنامه کار خود را پیش می برند و از دولت کمک می گیرند که عمدتا مالی و امکاناتی است. در همین حال فدراسیون ها باید به دست درآمدزایی پیش بروند. کما اینکه فدراسیون والیبال اعلام کرده دیگر خودکفا شده است که این کار بسیار قابل ستایش بوده و امیدوارم دیگر فدراسیون ها راه والیبال را در پیش بگیرند. من تاکید می کنم هیچ فدراسیونی زیر مجموعه هیچ معاونتی نیست.

نگاه به ورزش همگانی فرق کرده است

وزیر ورزش و جوانان درباره اعتبارات 10 درصدی فدراسیون ها که در اختیار بخش همگانی قرار می گیرد، تصریح کرد: از سال گذشته نگاه به ورزش همگانی بسیار فرق کرده است و ما 10 درصد از اعتبارات فدراسیون ها را به بخش همگانی اختصاص دادیم که امیدوارم این سهم افزایش پیدا کند. در صورتی که مجلس شورای اسلامی بودجه ورزش را افزایش دهد، به طور حتم این سهم 10 درصدی نیز زیادتر خواهد شد. این را هم بگویم که پیشتر اعتبارات اختصاص داده شده به ورزش همگانی صفر درصد بوده است.

فریاد غیر ورزشی ها رساتر از ورزشی ها

وی با انتقاد شدید از حضور غیرورزشی ها در این عرصه، یادآور شد: متاسفانه افرادی که غیر ورزشی هستند و به نوعی آویزان ورزش شده اند، فریادشان رساتر از ورزشی ها به گوش می رسد. ورزشی ها همواره افراد آرام تر بوده اند و خواهش من از افراد غیرورزشی این است که از این فضا فاصله بگیرند تا متخصصان در این بخش کار کنند یا حداقل حد خود را نگه دارند. ما کسانی را می شناسیم که قبل از ورود به این عرصه ورزش، هیچ فعالیت ورزشی نداشته، عضو تیمی نبوده اند و در کارنامه آنها ورزش منافاتی نداشت. اما آنان مدعی ترین فرد در عرصه ورزش هستند. متاسفانه برخی رسانه های زرد نیز هر روز اظهارات آنچنانی را منتشر می کنند که این خود جای شبهه دارد. عدالت این است که هر کسی جای خودش بنشیند.

برنامه 90 نمی تواند معیاری برای خواست عمومی باشد

گودرزی درباره خواست مردم برای حفظ کارلوس کی روش و نظرسنجی که در برنامه 90 صورت گرفته بود، عنوان کرد: برنامه 90 نمی تواند معیاری برای خواست عمومی باشد، من خواسته مردم را در خصوص کی روش، نفی یا اصلاح نمی کنم. بررسی ها باید بر اساس داده های آماری باشد. نگاه ما نباید بر اساس جوسازی رسانه ای یا جوسازی دولتی باشد.

هرگز به خودم اجازه  ورود به ماجرای کی روش را نمی دهم

وی ادامه داد: فدراسیون ها نهاد مستقلی هستند که می توانند هر فردی را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کنند. ممکن است نظر من به عنوان شخص حقیقی در خصوص کی روش چیزی باشد یا مثلا در گفتگو با دوستم، حرفی را بزنم. اما به عنوان یک مسئول، هرگز به خودم اجازه  ورود به ماجرای کی روش و این عرصه را نمی دهم. قرارداد کی روش با فدراسیون فوتبال به گونه ای بود که دفعه قبل آنها به این جمع بندی رسیدند که آن را تمدید کنند. حالا هم ممکن است جمع بندی بر تمدید آن باشد یا اینکه تمدید نکنند.

من که نمی توانم بروم برای پرسپولیس گلزنی کنم

وزیر ورزش و جوانان درباره اوضاع نابسامان باشگاه پرسپولیس و در آستانه حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا، بیان کرد: اینکه توپ بازیکن پرسپولیس درون دروازه نمی رود یا بازیکن ملوان لباس دروازه بانی می پوشد و پنالتی بازیکن پرسپولیس را مهار می کند، دیگر به من مربوط نمی شود. من که نمی توانم بروم برای پرسپولیس گلزنی کنم. باید فضا را در این باره آرام کرد. متاسفانه رادیو ورزش از صبح تا شب در این باره فضاسازی می کند. من حتی شاهد هستم برخی مسئولان تیم می گویند ما نتوانستیم بازیکن خوبی جذب کنیم که این بدترین نوع گفتمان است. چرا که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بهترین فضا برای جذب ستاره و ستاره سازی هستند.

بودجه 60 میلیاردی برای فدراسیون های ورزشی

از وزیر ورزش و جوانان در خصوص بودجه فدراسیون کشتی پرسیده شد که عنوان کرد: کل بودجه ما برای فدراسیون های ورزشی 60 میلیارد بوده که فدراسیون کشتی 6.6 میلیارد آن را دریافت کرده است. بنابراین با توجه به بضاعتی که داشته ایم، مبلغ قابل توجهی به آنها پرداخت شده است. در همین حال به فدراسیونی مثل هاکی نیز 800 میلیون تومان نیز پرداخت کرده ایم. این را هم قبول دارم که ظرفیت کشتی می تواند 60 میلیارد تومان باشد و ظرفیت فوتبال نیز به 150 میلیارد تومان برسد.

رسانه ها از ایجاد فضای تنش زا بپرهیزند

گودرزی در بخش پایانی صحبت هایش گفت: خواهش من این است رسانه ها از ایجاد فضای تنش زا بپرهیزند و به جای حاشیه، به متن بپردازند. متن درواقع همان ورزش است. دستمزدها، اظهارات مربیان و مسائل دیگر همه حاشیه هستند. ما باید در اولویت بندی ها، جانب احتیاط را مد نظر قرار دهیم و ببینیم چه چیزی به نفع مردم است و همان را در اولویت قرار دهیم.

اظهارنظر صریح وزیر ورزش درباره «کی‌روش»

جدید ترین مطالب سایت